جدیدترین مطالب

چگونه شغل خود را ترک کنیم و باز هم برنده باشیم؟

حتما واسه شمام پیش اومده که دست کم یه بار هم که شده در زندگی خود قصد ترک شغلی رو داشته باشین. واقعا، ۲.۸ میلیون نفر از آمریکاییا هر ماهه شغل خود رو ترک می کنن و به سراغ شغل دیگری می رن. می دونین به چه دلیل این آمار اینقدر جذاب و حیرت انگیزه؟ معمولا هیچ کدوم از این افراد نمی دونن چیجوری باید شغل خود رو ترک کنن و در عین حال پیروز این رقابت باشن. واسه انجام اینجور کاری به یه راه و روش مناسب نیاز دارین. باید بدونین چه وقتی واسه ترک شغل مناسبه و چه کارایی رو باید انجام بدین تا سود بیشتری براتون داشته باشه. آدمایی که نارضایتی خود رو ندیده می گیرن و منتظر هستن موقعیت موجود خود به خود درست شه، قادر نیستن موفقیت بیشتری به دست بیارن. در این مقاله می خوایم مراحل ترک شغل رو بگیم. با کمک این مراحل میتونین شغل بهتری داشته باشین.

چه وقتی میشه شغلی رو ترک کرد؟

اینکه بدونین چه وقتی واسه ترک شغل مناسبه به صادق بودن شما با خودتون بستگی داره. اینکه از خودتون سوال کنین این شغل واسه من جذابیتی داره؟ در این محیط کاری هیجانی هست؟ چیزی که بیشتر از همه مهمه داشتن هیجان در محیط کاری و لذت بردن از کاریه که در حال انجام اون می باشین. اجازه بدین این موضوع رو با مثالی توضیح بدیم. وقتی که دوست یا مشتریان من تصمیم می گیرن شغل خود رو ترک کنن، بیشتر به روشای مختلفی تصمیم می گیرن اما همه اونا از یه مکان مشابه تصمیم خود رو شروع می کنن. اونا به این نتیجه می رسن که احساس خوب و مناسبی ندارن و در مورد زندگی شغلی خود هیجانی احساس نمی کنن. بعضی از افراد این احساس رو در نطفه خفه می کنن و تلاش دارن اینجور شرایطی رو قبول کنن و با اون کنار بیان. این افراد بعد از یه مدت بدون داشتن روش هدف دار مناسب شغل خود رو رها می کنن و دیگه راه برگشتی ندارن. در مقابل آدمایی هستن که به احساسات خود اعتماد می کنن، به جستجو اون می پردازن و شغل خود رو با کمک روش هدف دارای مناسب ترک می کنن و پیروز این میدون می شن. اگه می خواین با خودتون رو راست باشین، سوالات زیر رو سوال کنین:

  • چند بار در روز ساعت خود رو خاموش کردین و قصد نداشتید به سر کار برید؟
  • در طول روز چند بار به موضوعات دیگه فکر کردین؟
  • در طول روز چند بار عزمتونو جزم کردین شغل خود رو رها کنین؟

بیشتر افراد می گن که کار روزانه باعث خستگی می شه و این خستگی یه موضوع عادیه. اما یادتون باشه که همیشه اینجور نیس. آدمایی هستن که هر روز با انرژی کامل از خواب بیدار می شن و به سراغ کسب وکار خود می رن. این افراد کل روز خود رو در محیط کار می گذرونن و از شرایط موجود راضی ان. معمولا افراد موفق با داشتن روش هدف دار مناسب از شغلی به شغل دیگه می رن، مهارتایی رو جمع آوری می کنن، تجربه ای رو به دشت می کنن. یعنی اونا یاد گرفتن چیجوری شغل خود رو رها کنن و در عین حال پیروز باشن.

چیجوری شغل خود رو ترک کنیم؟

فرمولی واسه ترک شغل هست و این فرمول می تونه شما رو به رویاهای زندگیتون نزدیک تر سازه. اگه به دنبال این فرمول هستین باید بدونین که یه روند ساده سه مرحله ای پیش روی خود دارین. با اینکه ممکنه شرایط شما با بقیه افراد فرق داشته باشه اما این راه و روش یه بحث عمومیه و واسه همه کارساز و به درد بخور هستش. پس همراه ما باشین تا این روند سه مرحله ای رو با هم مرور کنیم.

  1. اول از هر کاری مشخص کنین که به چه دلیل می خواین شغل خود رو ترک کنین:

واسه اینکه بدونین چی واسه شما هیجان انگیزه باید بدونین چی واسه شما اینجور هیجانی رو به دنبال نداره. در مورد کارای روزانه خود خوب فکر کنین. چه وظایفی رو به تاخیر میندازین؟ چه روزهایی بیشتر از بقیه روزا شما رو خسته می کنه؟ در این مرحله متوقف نشید. به عمق مسئله برید. به چه دلیل اینجور احساسی دارین؟ به چه دلیل انجام کارای خود رو به تاخیر میندازین؟ مهارت کافی واسه انجام اونو ندارین؟ این کارا مخالف کارهاییه که باعث ایجاد هیجان در زندگی شما می شه؟ همه این سوالات به شما کمک می کنه درک بهتری از شرایط خود داشته باشین و برنامه جدیدی رو بسازین.

  1. باید بدونین چی می خواین:

قبل اینکه بخواین همه دلایل موجود واسه ترک شغل رو لیست کنین باید بدونین قراره چه کاری انجام بدین و دوست دارین کجا باشین. واسه بیشتر افراد، تجسم اینده یه کار خسته کننده س اما نباید اینجور باشه. الان لیستی از مواردی که دوست ندارین در زندگی خود داشته باشین ایجاد کردین. حالا روی موارد مثبتی تمرکز کنین که می خواین در زندگی خود به اون برسین. ممکنه از اینکه از بقیه افراد محیط کار خود جدا شید متنفر باشین. در اینجور شرایطی شما به شغلی نیاز دارین که تعاملات فردی و اجتماعی زیادی داشته باشه.

  1. روی فعالیتایی که پیش روی شما قرار داره تمرکز کنین:

یکی از اشتباهاتی که افراد در این بخش مرتکب می شن اینه که خیلی زود در افکار خود غرق می شن. اونا چگونگی زندگی خود رو اون طور که دوست دارن تصور می کنن و خود رو زیر یه عالمه از خیالات غرق می کنن. واسه اینکه جلوی بروز اینجور مشکلاتی رو بگیرین، به طور دائمی روی تصاویر بزرگ از چیزی که می خواین به اون برسین تمرکز نکنین. عوضش، هر روز روی یه موضوع تمرکز کنین. چه فعالیتایی می تونه شما رو در راه درست بذاره؟ واسه رسیدن به اهداف خود به چه مهارتی نیاز دارین؟ کی می تونه ارزش واقعی زندگی رو واسه شما جفت و جور کنه؟ وقتی که در زندگی خود به سمت جلو حرکت می کنین، دید شما تغییر می کنه. چیزی که این وسط تغییر پیدا نمی کنه مهارت ها و روابطیه که ایجاد کردین. با تمرکز کردن روی ارزشای روزمره زندگی، می تونین فرد مستقلی باشین، به رویاهای خود برسین و همه چیز رو تغییر بدین.

چیجوری میشه یه برنامه خوب واسه ترک شغل درست کرد؟

اگه فرآیندهایی که در بالا گفتیم رو به درستی دنبال کرده باشین و روی فعالیتایی که منفعتی براتون دارن تمرکز کرده باشین، ترک شغل بدون خراب کردن روابط بسیار ساده هستش. یه سری از آدما به دنبال روشای غیر عادی واسه ترک شغل خود هستن اما این روش اصلا فایده نداره. وقتی که می خواین شغل خود رو ترک کنین، با رییس خود روبرو شید و به صورت با ادب به اون بگید قصد ترک شغل خود رو دارین. این وسط مثبت و روشنفکر باشین و به طرف مقابل خود احترام بذارین. کارشناسان می گن که بعضی از موارد شغل دلخواه واسه افراد مناسب نیس.

وقتی رو واسه ترک شغل خود اختصاص بدین:

ممکنه از روزی که قصد ترک شغل خود رو دارین تا وقتی که بتونین اونو ترک کنین بیشتر از چند سال طول بکشه. این موضوع به نظر کمی عجیب می رسه اما اینکه بخواین کار خود رو بدون فکر رها کنین با دردسرهای زیادی روبرو میشین. اگه واسه ترک شغل خود خوب فکر کنین به موارد زیر می رسین:

  • به چه دلیل می خواین کار خود رو ترک کنین و می خواید به چی برسین
  • می تونین روش هدف دار واسه ترک کار خود بسازین
  • می تونین به کارفرمای خود ثابت کنین که مشکلی با اونا ندارین و این یه تصمیم شخصیه.

وقتی که می خواید شغل خود رو رها کنین نباید با کارفرمای خود رفتار بدی داشته باشین. وقتی رو واسه اراده کردن در مورد مرحله بعدی کار اختصاص بدین، مهارتای شخصی خود رو پیشرفت بدین و تنها وقتی کار خود رو رها کنین که مطمئنین می تونین شرایط رو کنترل کنین.

به چه دلیل ترک شغل در بعضی از موارد یه نکته کلیدیه؟

وقتی که به دوستان و همکارانتون می گین می خواید شغل خود رو رها کنین ممکنه اضطراب و استرسی به شما وارد کنن. در اینجور شرایطی بیشتر افراد در مورد امور مالی خود نگران هستن و این موضوع به طور کامل طبیعیه. شغل یه قرارداد اقتصادیه. اگه شغلی که دارین واسه شما مناسب نباشه بهتره اونو ترک کنین. اجازه ندین ترس از امور مالی شما رو از انجام اینکار باز داره.

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *