Comments: 0 Posted by: حمیدی Posted on: سپتامبر 20, 2019

unrequited-love,فراموش کردن عشق یه طرفه

هرکسی در طول زندگیش دست کم یه بار عاشق می شه و اگه عشقی یه طرفه باشه با عمق درد آشنا میشه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ «غرورم رو شکستم، همه جوره کنارش بودم، همه جوره محبتم رو به اش گفتم، همه کاری براش کردم که بفهمه دوستش دارم، اما اون با من چی کار کرد؟»

حتماً در طول زندگی خود و دور وبریا تون جملاتی مثل این رو شنیدین و با کسائی روبه رو شدین که عشق و علاقهٔ یه طرفه نسبت به کسی رو در زندگی خود تجربه می کنن و این علاقهٔ یه طرفه و بی نتیجه تا جایی پیش میره که زندگی روزانه و کار و فعالیت اونا دچار مشکل می شه؛ اما این دوست داشتن یه طرفه چه امتیازات و معایبی می تونه واسه شخص داشته باشه؟ و چه کمکی میشه به این افراد کرد؟

رنج دوست داشتن کسی که علاقه ای به شما نداره، واقعاً مشکله و توأم با احساس ناامیدی و افسردگیه و وقتی که فکر کنین که اون فرد دقیقاً همونیه که شما می خواین، این احساسات قوی تر هم می شن.

بیشتر آدما با امید این که روزی بتونن به هر قیمتی به وصال محبوب برسن روزگار می گذرونن؛ اما واقعا این امیدها هیچ وقت به واقعیت بدل نمی شن و اونا دچار احساس شکست در زندگی می شن.

وقتی که عاشق به معشوقش می رسه همه چیز ختم به خیر می شه، اما اگه این اتفاق نیفتد، ممکنه با به وجود اومدن خشم، عشق به نفرت منجر شه.

نشونه های عشق دو طرفه:

عشق واقعی وقتیه که دو طرف از نظر احساسی و ذهنی همهٔ احساساتشون رو با هم شریک باشن. این عشق معمولاً نشونه های زیر رو داره:

توجه به علاقه های طرف مقابل

اگه فردی شما رو دوست داشته باشه، به نیازها و چیزای مورد علاقه شما توجه زیادی نشون میده، دوست داره بدونه که شما چه علایقی دارین و از چه چیزایی بدتون میاد.

خوشحالی از موفقیت همدیگه

وقتی یه نفر به کارای شخصی و موفقیت و شادی فرد دیگه خیلی علاقه نشون میده، یعنی اون فرد رو دوست داره، در شادیای اون سهیمه و اونو دوست داره. کسائی که همدیگه رو دوست دارن از موفقیت و شادی هم خوشحال می شن.

پشتیبانی دوطرفه

فردی که به شما علاقه مند باشه در وقتی که شما شرایط سختی رو تجربه می کنین، آسایش و آرامش شما رو جفت و جور می کنه. کسائی که همدیگه رو دوست دارن در بدترین و بهترین شرایط زندگی در کنار همدیگه هستن و از هم پشتیبانی می کنن.

اگه فردی صبورانه به شما کمک می کنه که مشکلات شخصی خود رو حل کنین و تا حد ممکن پشتیبان شماس، اون فرد به شما علاقه داره.

لذت از با هم بودن

اگه فردی به راستی به شما علاقه داشته باشه، دوست داره وقتی رو هر چند کوتاه با شما بگذرونه. واسه باهم بودن لازم نیس دلیل و یا برنامه ای وجود داشته باشه، کسائی که همدیگه رو دوست دارن از صرف بودن با هم حال می کنن.

نشونه های «عشق یه طرفه»:

عشق یه طرفه عشقیه که میل به معشوق، چیزی ذهنیه. یعنی عاشق در افکار و پیش فرض هاش باور داره که معشوقش به اون علاقه منده و اون از احساسات معشوقش بی اطلاعه. روان شناسا این حالت رو بیشتر از اون که عشق بنامند، اونو یه جور مشکل می دونن.

در بعضی موارد اشخاصی هستن که شدیدا کسی رو دوست دارن و تصور می کنن که اون شخص هم اونا رو دوست داره، اما اینا تنها پروردهٔ خیالات اونه چون در وقتی ممکنه شخص دیگه یا اونو دوست نداشته باشه و یا در وقتی حتی اونو نشناسه!

این حالت یه جور بیماریه و حالت عادی و معمولی نیس، چون در حالت عادی اگه کسی به شخص دیگه علاقه مند شه ولی بدونه که عشق و علاقه اش یه طرفه س، مطمئنا از اون عشق دست برمی داره. ولی وقتی که شخص دچار «عشق بیمارگون» باشه، از این عشق یه طرفه دست برنمی داره و اگه میل عاشق پس از اجابت نشدن خواسته اش دوباره مطرح شه، ممکنه در آخر منتهی به سرخوردگی شه.

نتیجه های عشق یه طرفه:

وقتی که عاشق به معشوقش می رسه همه چیز ختم به خیر می شه، اما اگه این اتفاق نیفتد، ممکنه با به وجود اومدن خشم، عشق به نفرت منجر شه.

این افراد همیشه با خیالات ذهنی شون زندگی می کنن و فکر می کنن که بقیه هستن که نمی خوان اون به معشوقش برسه. اینجور فردی خیال می کنه معشوقش اونو دوست داره و مخالفتای بقیه مانع وصال اونه.

در این مریضی فرد شدیدا دپرس می شه، البته مقصود این نیس که همهٔ عشقا این جوره، بلکه منظور بعضی از این عشق هاست که ما اونو به عنوان عشق بی وصال و یا عشق یه طرفه می گیم.

قدم به قدم مقابله با عشق یه طرفه:

اگه کسی رو با تموم وجود دوست داشتین ولی پاسخی در قبال این دوست داشتن اون به این نتیجه رسید نکردین و هنوز نتونسته اید با احساسات خود کنار بیایید، گذشتن از پنج مرحلهٔ زیر می تونه به شما در فراموش کردن اون کمک کنه.

رد کردن

در اول ممکنه فراموش کردن محبوب تون باورنکردنی به نظر برسه.شوکه شدن، بی حسی و بی حسی بعد از مواجه شدن با این واقعیت که شخص مقابل تون علاقه ای به شما نداره، احساسات طبیعی هستن که در این زمان تجربه می کنین.

پس از تحلیل رفتن کم کم و کمتر شدن شوک اولیه، احساس درد، غم و گناه در این مرحله کمتر می شه.

عصبانیت

این مرحله سخت ترین مرحله واسه مدیریت کردن خودتونه. وقتی که از مرحلهٔ رد واقعیت عبور می کنین و شرایط رو همونجوریکه هستن قبول می کنین، عصبانیت ایجاد می شه.

در این مرحله فرد پشتیبانی کسی رو قبول نمی کنین و هرگونه کمکی رو رد می کنه. فرد می خواد هر کسی و هر چیزی رو واسه این از دست دادن سرزنش کنه. سؤالی که افراد در این مرحله از خود می پرسن اینه که «به چه دلیل من؟» «به چه دلیل اون منو رها کرد؟»

چانه زدن

این مرحله، ادامهٔ مرحلهٔ عصبانیت و عصبانی شدنه. چانه زنی تقریباً همیشه گفت و گویی با همهٔ قدرته، فرد تموم تلاشش رو می کنه تا در مقابل رفتن شخص محبوب بایستد و به هر نحوی و با هر وسیله ای اونو برگرداند.

دپرس شدن

مرحلهٔ چهارم بیشترین توانایی رو داره تا فراموش کردن محبوب رو تبدیل به فقدانی ضعیف کننده واسه همهٔ عمر کنه. وقتی که فرد نبود فرد موردعلاقهٔ خود رو می پذیرد و به طور کاملً دچار ناامیدی می شه، در واقع در این مرحله قرار میگیره.

خیلی مهمه که متوجه فرق بین غمگینی طبیعی به وجود اومده از طریق از دست دادن و افسردگی بالینی (این نوع افسردگی نیاز به درمان داره) بشیم. احساساتی مانند ناامیدی و پوچی و احساساتی مانند انصراف و غمگینی شدید در طول این مرحله طبیعی هستن.

قبول کردن واقعیت

پذیرش، آخرین مرحلهٔ فراموش کردنه. این مرحله ایه که هر کسی واسه رسیدن به اون تلاش می کنه. در این مرحله فرد با خودش آشتی می کنه و خودشو آماده می کنه تا با آرامش از اون عبور کنه و با فرد مورد علاقه اش در صلح قرار گیرد.

اون که در مرحلهٔ خشم از دست معشوق عصبانی بود، حالا با اون در صلحه و قبول می کنه که معشوق رفته و کم کم به زندگی عادی برمیگرده.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

خبرهای داغ روز روانشناسی سپیده دانایی عشق مطالب باحال روز چیجوری