علمی-آموزشی

چگونه غم و اندوه ضربه عشقی را فراموش کنیم ؟

عشق زیباست اما زندگی زیباتراست حتی بدون عشق…

ایجاد رابطه عاطفی خیلی آسونه، اما بیرون اومدن از اون رابطه و درمون پیدا کردن در اون خیلی سخته. به نظر می رسه به هر جا که نگاه می کنین، ازدواجای بسیار بـادوامــی رو می ببینن که در حال فروپاشیه. در واقع میشه گفت قطع رابطه کردن به راستی یکی از کارای سخت و دردناکه. هر اندازه هم که به نظر شما صـحـیح و روا باشه، باز سخته به خصوص اگه به اون دلبستگی عاطفی پیدا کردین، شاید حتی بشه گفت اینجور کاری یعنی دل کندن از کسی که دوستش دارین سخت ترین کار دنیاست، اما کار نشد نداره، اگه در اینجور مرحله ای هستین شاید پیشنهادامون به کارتون بیاد.

۱-  همه چیز رو به خاطر بیارین

به همه چیز کامل فکر کنین البته نه خیلی با وسواس. اولین روزای آشنایی و ازدواج تون رو به یاد بیارین و تموم نا آرومیا و تنشایی که براتون به وجود می آورد رو به خاطر بیارین. تلاش کنین بفهمین به چه دلیل شما ۲ نفر مجبور شدید که ازدواج تون رو قطع کنین، دلیلا رو پیدا کرده، با خود فکر کنین درسته که با هم خاطرات خوش زیادی داشتین اما در آخر دیر یا زود این جدایی اتفاق می افتاد. وقتی روی دلایل جدایی تمرکز کنین می تونین اشتباهای خود و همسرتون رو فهمیده باشین تا در آینده و در رابطه های دیگه، اینجور مشکلاتی پیش نیاد.

۲-وقتی تموم شد تموم شده

دائم به تصمیمی که گرفتین فکر نکنین، اگه تصمیم به قطع این ازدواج یا نامزدی گرفتین یادتون باشه که فکر کردن به خاطرات خوب می تونه تموم دلایل منطقی رو از ذهن شما پاک کنه و در نتیجه دوباره به همون رابطه مسموم برگردین. خیلی طبیعیه که مغزتون شروع به خیالبافی کنه و شما رو راضی کنه که این رابطه آنقدرها هم که فکر می کردین بد نبوده یا حتی خیالاتی به ذهن تون بیاد که زندگی بدون نامزد قبلی تون ممکن نیس اما باید به مغزتون فرمون توقف بدین، حتی هستن کسائی که درصدد برمی آیند احساسات خود رو با نامزدشون در میان بذارن تا شاید اونو تحت تاثیر قرار داده و مجبور به برگشت کنن، اما این راهش نیس، موقعیت رو قبول کنین و تلاش کنین  به سمت آینده حرکت کنین نه گذشته.

۳- به این جاها نرید

از تموم محیطایی که ممکنه شما رو به یاد نامزدتون بندازن دوری کنین. حتی اگه دوستان مشترکی داشتین واسه یه مدت از اونا دوری کنین، اصلا به اعضای خونواده اون نزدیک نشید حتی تلاش کنین با ای میل یا تلفن هم با اون تماس نگیرید و براش اس ام اس نفرستید، اصلا به محیطایی که احتمال حضور اون هست، نرید. اگه اون تلاش می کنه که با شما صحبت کنه قبل از صحبت با اون به نتیجه این صحبت خوب فکر کنین. اگه واسه برگردوندن کادوها یا امانتا چاره ای ندارین همدیگه رو ببینین در فضای به طور کامل رسمی و کوتاه همه چیز رو تموم کنین. در این روزا باید بیشتر از هر زمان روی خودتون کار کنین.

۴- مسئولیت تصمیم خود رو قبول کنین

تلاش کنین با درد به وجود اومده از طریق جدایی کنار بیایید، طبیعیه که بعد از جدایی احساس خلأ و گیجی کنین اما باید مسئولیت تصمیم و اشتباه خود رو قبول کنین و امید داشته باشین که تندرستی به زودی به شما برمی گرده. از طرف دیگه یادتون نره که شما در این  ازدواج آخر تلاش خود رو کردین و تنها کسی نبوده اید که در این ازدواج مرتکب اشتباه شده. البته حواستون باشه که مرحله رد بعد از همه قطع رابطه ها حتما پیش میاد و تنها راه پذیرش موقعیت فعلی و ایستادگی روی تصمیمیه که گرفتین.

۵- نذارین نفرت جای عشق بشینه

بعد از مدت کوتاهی وارد مرحله نفرت میشین و فقط دوست دارین فریاد بزنین تا احساسات خود رو خالی کنین، شدیدا از همه چیز عصبانی هستین و هرچقدر روند جدایی بیشتر طول بکشه این خشم بیشتر می شه. هم از خودتون عصبانی هستین هم از نامزد قبلی تون اما بعد از یه مدت به این نتیجه می رسین که این جدایی دوری ناپذیر بوده. در واقع این خشم و غلیان احساسات خیلی طولانی نیس، تلاش کنین کارای مثبت انجام دهیدتا از اونا انرژی بگیرین، تلاش نکنین نفرت رو جانشین عشق به نامزد قبلی تون کنین، چون خود همین نفرت در شما احساسات متناقضی رو به وجود می آورد که می تونه براتون دردسر ساز شه.

۶- یه شبکه بسازین

بعد از یه جدایی سخت شما به کسائی نیاز دارین که دوست تون داشته باشن و شما رو بفهمن، اینجور آدمایی می تونن به شما احساسات خوبی تزریق کنن. تلاش کنین بیشتر در جمع دوستان و اقوام دلسوزتان باشین، اونا به شما کمک می کنن خود رو یه فرد مهم بدونین و بتونین زودتر خودتون رو پیدا کنین و روی پای خود وایسید، یه شبکه آروم بخش از دوستان بیشتر از هر چیز می تونه از دردها و مشکلات شما کم کنه.

۷- شما می تونین نویسنده شید

تلاش کنین چیزی که درون تون هست رو روی کاغذ پیاده کنین، البته حواستون باشه که باید به طور کامل با خود رو راست باشین و خودتون رو سانسور نکنین. یکی از مهم ترین فواید نوشتن اینه که شما وقتی قلم به دست بگیرین یهو احساساتی روی کاغذ میاد که خودتون از دیدن اونا حیرت زده شده و در نتیجه به یه بینش و شناخت عمیق تر از خود می رسید و همین شناخت عمیق باعث می شه که رابطه های بعدی خود رو بهتر مدیریت کنین تا دیگه مجبور به جدایی نشید. علاوه بر همه اینا نوشتن از بار غما کم می کنه و دیگه احساس خفگی نمی کنین چون احساس می کنین مغزتون خالی شده.

۸- تابلوهای یادآور نصب کنین

یکی از بهترین راه ها واسه فراموش کردن نامزد قبلی تون اینه که فهرستی از تموم دلایلی جفت و جور کنین که میگن به چه دلیل اون واسه شما فرد مناسبی نبوده. ظالم و روشن تموم دلایل رو بنویسین، اینجا جایی نیس که بخواین چیزی رو ببخشین. از تموم وقایعی بدی که بین شما اتفاق افتاده شاید نشونه ای دارین، اون نشونه رو به همراه احساسی که در اون لحظه داشتین کنار هم بذارین و زیر اون یادداشت کنین که دیگه نمی خواین اون احساسات رو تجربه کنین، حالا این تصاویر و یادداشتا رو در جایی بچسبونین که هر روز بتونین ببینین. به خصوص اگه وقتی دلتون هوای نامزد قبلی رو کرد سراغ این یادآوری کننده ها برید و با خودتون بگید حقیقت ماجرای ما اینجور بود، به چه دلیل من می خوام به عقب برگردم و دوباره خود رو شکنجه کنم؟! اگه هم جزو کسائی هستین که اعتمادبه نفس کمی دارین و فکر می کنین همه چیز تقصیر خودتونه، خودتون رو جای یکی از دوستانتون بذارین و به خودتون بگید: از این رابطه دور باش، چون نمی تونه واسه تو خوب باشه.

این مطلب را هم بخوانید :  چگونه سحرخیز شویم؟

۹- چیزای جدید پیدا کنین

یه جدایی می تونه شروع یه زندگی دوباره باشه، به خاطر همین پیشنهاد می کنیم دکور اتاقتون رو تغییر بدین، وسایل شخصی تون رو دوباره سروسامون بدین و کمی جا واسه چیزای نو باز کنین؛ حتی تلاش کنین احساسات تون رو هم تازه کنین. پریشونی و کهنگی می تونه شما رو دپرس کنه و فقط استرسا و اضطراباتون رو زیاد کنه. وقتی تلاش کنین همه چیز رو دوباره سروسامون بدین و مرتب کنین، مغزتون  این آمادگی رو پیدا می کنه که خود رو از درد جدا کنه، کارایی انجام بدین که ذهنتون رو مشغول می کنن و به شما انرژی میدن. اتاقتون رو تمیز کنین، چند تا پوستر جدید به دیواره ها بزنین، فایلای اضافه کامپیوترتان رو پاک کنین، حتی موسیقیای آرامش بخش رو هم جانشین آهنگای غمگین قبلی کنین.

۱۰- چیزایی که باید دور بریزین

تموم چیزایی که ممکنه شما رو به یاد نامزد یا همسر قبلی تون بندازه رو دور بریزین، مثل آهنگا، بوها، صداها، وسیله ها و… در این زمان که درگیر قطع رابطه عاطفی هستین باید از هر چیزی که براتون یادآور خاطره ایه دوری کنین، حتی چیزایی وجود دارن که به طور ناخودآگاه وقایع گذشته رو به شما یادآوری می کنن، باید حواستون به اونا هم باشه. یه جعبه دستتون بگیرین و در اتاق بچرخید و هر چی رو احتمال می دین شما رو به یاد اون بندازه در اون بذارین حتی اگه خیلی کوچیک باشه. بعد این جعبه رو تا جایی که می تونین از خود دور کنین، بهترین راه اینه که اونو دور بندازین اما اگه چیزایی دارین که نمی خواین بیرون ریخته شن، پیشنهاد می کنیم در انباری خونه یا در جایی بذارین که خیلی راحت در دسترس نباشه.

این مطلب را هم بخوانید :  چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم؟

۱۱- خوشبختی رو در جاهای دیگه پیدا کنین

خوشحال و خوشبخت بودن رو تجربه کنین یعنی تلاش کنین همراه با دوستان و اقوام تون زمان بیشتری به تفریح بپردازید، حتما در کلاسای آموزشی که همیشه آرزوی رفتن به اونا رو داشتین ثبت نام کنین یا اینکه یه کتاب داستان عالی بگیرین. با خود فکر کنین که رابطه تنها یه بخش از زندگی شما بوده و اگه تنها باشین زندگی بازم جنبه های زیادی واسه لذت بردن داره  و شما می تونین به تنهایی واسه خود تفریحات لذتبخش پیدا کنین. تا جایی که می تونین در خوشحال بودن زیاده روی کنین. یادتون باشه بهترین انتقامی که می تونین از نامزد قبلی خود بگیرین اینه که خوب زندگی کنین.

۱۲- تا می تونین ورزش کنین

تا جایی که می تونین سراغ ورزش و فعالیتای بدنی برید چون که حال شما رو عوض می کنه و افسردگی رو نابود می کنه. علاوه بر اینا ورزش ذهن شما رو از موقعیت فعلی تون دور می کنه، صبحا پیاده روی کنین، به باشگاه ورزشی برید یا حتی با دوست خود پیاده روی کنین. با خود قرار بذارین که با هر قدم احساسات بد رو دور بریزین. ورزش کردن رو واقعا جدی بگیرین چون در این حالت جسمتون هم به کمک ذهنتون میاد تا بتونین بر دردای خود پیروز شدین و دوباره به زندگی سالم برگردین.

۱۳- این بار حق دارین به منفیا فکر کنین

به هر صورت فردی که شما از اون بریده اید خصوصیات منفی هم داشته  که ازدواج یا نامزدی شما رو خراب کرده؛ وقتی به یاد اون افتادید ویژگیای منفی اش رو هم به یاد بیارین مثلا اینکه دلنشینی کافی نداشته یا اخلاقش تند بوده یا غرور زیادی داشته. وقتی اون به یادتون میاد به جای اینکه تلاش کنین از اون احساس نفرت کنین ویژگیای بدش رو به یاد بیارین.

۱۴- این منفیا رو دور بریزین

باید بدونین که احساسات بد و افسوس هیچ دردی رو دوا نمی کنه، اینکه در وجودتون احساس حسرت و نفرت کنین هیچ سودی نداره. یادتون باشه که این روزا طی می شن، اگه رابطه شما با نامزد قبلی تون خیلی خاص بوده ولی باید قبول کنین که همه چیز تموم شده. شما باید به خود شادباش بگید که این جربزه رو داشتین که رابطه رو قطع و بر احساسات خود پیروز شدین، به قلب خود گوشزد کنین که هرچند ممکنه هنوز عشقی وجود داشته باشه اما در این زمان دیگه عشق نمی تونه مشکلات رو حل کنه  و آینده رو عوض کنه.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *