جدیدترین مطالب

چگونه قاطعانه صحبت کنیم؟

حرف زدن به صورت قاطعانه

عالی صحبت کردن واسه هرکسی یه وسیله بدون مشکل هستش اما هممون به این وسیله مجهز نیستیم و بعضی وقتا در صحبت کردن قاطعانه دچار مشکل میشیم.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ بعضی وقتا آدما نمی تونن حرفا و خواسته های خود رو به طور روشن واسه طرف مقابل بگن و درنتیجه بقیه دچار سوءتفاهم می شن. خیلی از اختلافا به این دلیله که دو طرف نمی تونن خواسته های همدیگه رو فهمیده باشن. درصورتی که اگه همه با هم صادق باشن اینجور اتفاقی نمیفته و حق هیچ شخصی ضایع نمیشه. آدما دوست ندارن خشن، سخت گیر و زیاده خواه به نظر برسن به خاطر همین نمی تونن با بقیه از حق خود دفاع کنن. ما حتی بعضی وقتا ترجیح می دیم تموم مشکلات رو خودمون حل کنیم و به خاطر همین در مورد خیلی از موارد اعلام نظر نمی کنیم.

هممون از اینکه از راه بقیه مسخره شده یا پذیرفته نشیم هول و هراس داریم و همین موضوع باعث می شه تو یه جمع نتونیم نظر واقعی مون رو بگیم. این نگرانیا به طور کامل طبیعیه. مخصوصا وقتی که یاد نگرفته باشیم از حق خودمون با بقیه دفاع کنیم. البته این نکته رو نباید از یاد ببرم که دفاع کردن از چیزی که می خوایم با خشونت فرق داره. اینکه بتونیم از حق خودمون دفاع کنیم بسیار سازنده س و به اعتمادبه نفس بستگی داره. درصورتی­که خشونت از خشم ناشی می شه و روابط رو نابود می کنه.

لحظه ای رو تصور کنین که در زندگی شخصی دقیقا احساس کردین در جای درستی قرار دارین. شاید این احساس هنگام پختن شام یا تعمیر کردن خودرو اتفاق افتاده باشه اما مطمئنا اون لحظه یکی از بهترین لحظه های زندگی بوده. اینکه بدونین یه کار چه مدت زمان می بره یا چه مقدار هزینه داره احساس اعتمادبه نفس و اطمینان رو چندین برابر زیاد می کنه. شاید وقتی که در حال انجام این کارا بودین با پیشنهادات بقیه در مورد عوض کردن چگونگی کار برخورد کرده باشین اما به اندازه ای اعتمادبه نفس داشتین که می دونستین روش خودتون از راه های پیشنهادی اون­ها بهتره.

حال اینجور شرایطی رو واسه محیط کار تصور کنین. اگه در مورد کاری مطمئنین، جسارت داشتن و بی محابا صحبت کردن نه فقط توهین کننده نیس بلکه باعث می شه کارا به بهترین راه ممکن انجام شن. روشای زیر به شما کمک می کنن که در محیط کار هم بتونین آزادانه نظر خود رو گفته و از حق خودتون دفاع کنین.

  1. دونستن خواسته های بقیه هم به اندازه شناخت محدودیتا مهمه

تلاش کنین موضوع رو به طور روشن واسه بقیه بگید. مثلا بگید: «اجازه بدین منظورم رو روشن بگم.» گفتن این عبارت به طرف مقابل نشون میده که می خواین کار به طور تموم و کمال انجام شه. از طرفی گفتن عبارت: «مطمئن نیستم که  این روش جواب دهد اما مطمئنم که میتونم به روش خودم اونو انجام دهم.» هم به بقیه اعضای تیم و مشتریا ثابت می کنه که می تونن به شما اعتماد کنن.

صحبت کردن با بقیه به صورت قاطعانه و محکم

  1. موفقیت و رضایت با بیان کردن نیازها و انتظارات ممکن می شه

صحبت کردن در مورد اینکه از انجام یه کار احساس راحتی نمی کنین و با زمان یا چگونگی انجام اون مشکل دارین به بقیه نشون میده که علاقه مند صحبت کردن در مورد اون موضوعین و نمی خواین خودتون رو واسه منافع و کارکرد شرکت قربونی کنین.

  1. اگه قاطع باشین، بقیه هم بیشتر به شما اعتماد می کنن

به شخصی که مرزبندی مشخصی نداشته باشه نمیشه اطمینان کرد. به کار گیری کلمه «می خوام» مرزبندی نیازها رو نشون می­دهد و اندازه اطمینان و اعتماد همکاران به شخص رو افزایش می­دهد. اگه هنوز یاد نگرفته ­اید که قاطع باشین و از حق خودتون دفاع کنین باید این حقیقت رو قبول کنین که قاطعیت یکی از دلایل اصلی موفقیته. مشخص بودن اهداف و قاطعیت داشتن در مورد اون­ها نشون دهنده اینه که نمی خواین قربونی خواسته های بقیه شید.

کارمندان یه شرکت دوست دارن با شخصی قابل اعتماد و صادق همکاری داشته باشن. پس در صحبتای خود قاطعیت داشته باشین. بدونین الان دقیقا در چه مرحله ای قرار دارین و می خواید در آینده به چه اهدافی دست پیدا کنین. دونستن این واقعیت، قاطعیت کلام رو زیاد می کنه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

زومیت فن بیان

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *