دانلود تحقیق با موضوع استفاده از اینترنت

ی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یک سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی می‌کند. همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می‌کند، که این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادائی «کد ویژن»(Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شرکت خدمات سرویس اینترنتی( (ISPآغاز می‌کند.
1374 : مجلس ایران تأسیس شرکت «امور ارتباطات دِیتا» تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب می‌کند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را بطور انحصاری در اختیار آن شرکت قرار می‌دهد.
1376 : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( (IRNAوب سایت خود را از طریق شرکت مخابرات انگلستان انتشار می‌دهد. بعداً آن را به آمریکا منتقل می‌کند تا بوسیله وب سرور شرکت GPG منتشر شود.
1377 :پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «فارسی وب» آغاز می‌شود. هدف پروژه این است که با گنجاندن کامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشکل قلم (فونت(های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود.
1379: شرکت IranGate.netدر شهر اصفهان تأسیس می‌شود تا بعنوان یک ISPخدمات اینترنتی را بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد. در پایان همین سال ایران بطور رسمی عضو کنسرسیوم یونیکد می‌شود.
1380 : برای اوّلین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران آغاز می‌شود. درست یک سال بعد، بنا بر آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر می‌گذرد.
1381 : اوّلین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان در وب سایت Persianblog.comدر ایران آغاز به کار می کند. هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی کاملاً فارسی از جمله متن نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی، و متمرکز نمودن وبلاگ نویسان فارسی زبان در یک سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است. تا کنون نزدیک به 450 هزار ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت نام کرده اند .
1382: حدود 6 بلاگ سرویس فارسی دیگر در فاصله سالهای 1382 تا 1385 شکل می گیردو در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون بلاگر ایرانی در وب حضور دارند که بر اساس آمارگیرهای اینترنتی معتبر 120 هزار تای آنها فعال محسوب می شوند . ایرانی ها در فاصله سالهای 1382 تا 1384 چهارمین زبان وبلاگستان جهان را دارا بودند این رتبه در حال حاضر به جایگاه دهم تنزل کرده است .
1383 : طرح تکفا به عنوان اولین و مهمترین طرح دولت ایران در زمینه توسعه کاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بودجه ای حدود یک هزار میلیارد ریال به اجرا در می آید.
1384 : جنجالی ترین بحث سال 1384 در زمینه اینترنت در ایران اجرای سیاست فیلترینگ سایتهای اینترنتی غیر مجاز و خلاف موازین اخلاقی و اسلامی بود که سر وصدای زیادی به پا کرد.
1385- طرح ساماندهی وب سایتها و وبلاگها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین اقدام دولت در زمینه اینترنت به شمار می رود صحبت های فراوانی در باره اینترنت ملی هم شده اما کسی هنوز به درستی از متوای این طرح اطلاع ندارد.
تعدادکاربران
تعداد کاربران و ضریب نفوذ اینترنت یکی از شاخصهایی است که در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.
در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره کاربران اینترنت در ایران ارائه شده است.
مرکز آمار اینترنت جهان (‪ (InternetWorldStates‬در فوریه ‪ ) ۲۰۰۵‬اواخر سال ‪ (۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در ایران را حدود چهار میلیون و ‪ ۸۰۰‬هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام کرد.
دفتر توسعه انسانی سازمان ملل نیز در شهریور امسال آماری را نزدیک به آمار ارائه شده توسط مرکز آمار اینترنت جهان گزارش کرد.
در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، تعداد کاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال ‪ ۸۴‬به ازای هر یک هزار نفر، ‪ ۷۲‬نفر ( ضریب نفوذ ‪ ۷/۲‬درصد ) اعلام شد که با در نظر گرفتن جمعیت ‪ ۷۰‬میلیونی‌ایران، جمعیت کاربران ایرانی حدود پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.
این در حالی است که وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در ایران را پنج میلیون نفر، در دی ماه ‪،۸۳‬ شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ‪ ،۸۴‬شش میلیون و ‪ ۷۵۰‬هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴‬بیش از هفت میلیون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر اعلام کرده است.

توجه و دقت بیشتر به آمارارایه شده توسط وزیر پیشین ارتباطات این سوال را در ذهن هر خواننده‌ای ایجاد می‌کند که چگونه در طی چند ماه میلیونها کاربر به جمع کاربران ایرانی اضافه شده است؟
در این فاصله زمانی نیز آمار متفاوت دیگری توسط برخی از مقامهای رسمی کشور ایران ارائه شد.
مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات در سال ‪ ۸۱‬تعداد کاربران اینترنت در این سال را یک میلیون و ‪ ۷۰۰‬هزار نفر اعلام کرد در حالیکه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد کاربران اینترنت در این سال را سه میلیون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر عنوان کرده بود.
برخی مسوولان وزارت ارتباطات نیز تعداد کاربران اینترنت در سال ‪ ۸۲‬را حدود پنج میلیون نفر اعلام کرده بودند در حالیکه نهادهای بین‌المللی تعداد کاربران در این سال را حدود سه میلیون نفر گزارش کردند.
ادعای بحث برانگیزی که‌توسط برخی از مسوولان‌و نهادهای داخلی درباره تعداد کاربران اینترنت تا سال ‪ ۸۳‬مطرح‌شد نیز مهر تاییدی بر آشفتگی آمار و ارقام این شاخص در کشور است.
مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات ایران در سال ‪ ۸۱‬پیش بینی کرده بود، تا پایان سال ‪ ۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در کشور به ‪ ۱۵‬میلیون نفر برسد.
سازمان ملی جوانان و یکی از مشاوران وزیر سابق ارتباطات نیز با تکرار این ادعادر اوایل سال ‪ ۸۳‬بحث شگفتی‌آوری را رقم زدند در حالیکه آمار ارائه شده در ماه های بعد، تحقق چنین ادعایی را کاملا رد کرد.
آخرین گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات (‪ (ITU‬درباره تعداد کاربران اینترنت کشورهای دنیا آخرین نمونه از وجود آمار متناقض درباره ایران است.
در این گزارش تعداد کاربران اینترنت در ایران در سال ‪ ،۲۰۰۵‬احتمالا به اشتباه ‪ ۵۵۰‬هزار نفر اعلام شده است در حالی‌که این رقم در گزارش سال ‪۲۰۰۴‬ اتحادیه مخابرات، حدود چهار میلیون نفر اعلام شده بود.
بنا به گزارش سایت ” آی.تی ایران “، اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعلام کرد که این آمار را به طور رسمی از مقامات دولتها دریافت می‌کند با توجه به اینکه وجودچنین آماری باعث افت شدید رتبه ایران در ضریب نفوذ اینترنت در دنیا می‌شود شایسته است مسوولان و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به طور جدی نسبت به ایجاد یک مرکز آمار رسمی و مورد تایید در این راستا اقدام کنند.
وزیرارتباطات چه میگوید؟
درعین حال وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات اظهارداشت:
این مرکز در آخرین گزارش خود، تعداد کاربران اینترنتی در ایران را 23 میلیون نفر اعلام کرده است.
وی افزود: بر اساس اعلام کارشناسان این مرکز، ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 9/34 درصد رسیده و متوسط این شاخص در جهان 9/21 درصد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: مرکز آمار اینترنت جهانی، ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه را 3/21 درصد اعلام کرده که بر اساس آن، سه درصد از کل کاربران اینترنتی دنیا، در خاورمیانه حضور دارند.
وی با بیان این مطلب که بر اساس جداول موجود، 6/1 درصد از کل کاربران جهانی اینترنت، ایرانی هستند، ادامه داد: ایران توانسته است، بیش از 50 درصد از کاربران اینترنتی در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

دکتر محمد سلیمانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه کشور نیز گفت: بر اساس اهداف این برنامه می‌بایست تا پایان سال 88، ضریب نفوذ 30 درصدی در حوزه اینترنت محقق شود.
وی تأکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته طی سه سال گذشته، این هدف برنامه چهارم، یک سال زودتر از موعد مقرر، محقق شده است.
همچنین درسمینار تخصصی یک روزه نظرسنجی الکترونیکی که توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی و با همکاری مرکز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد.نتایج قابل درنگ این سمینارعبارت بوداز: بیشترین کاربران اینترنت در کشور دانشجویان هستند.
بر اساس بررسی‌های مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، ‪ ۴۴‬درصد افراد دارای مدرک کارشناسی و ‪۷۳‬ درصد افراد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا از اینترنت استفاده می‌کنند.
تحقیق مذکور در ‪ ۳۱‬شهر بزرگ کشور توسط مرکز تحقیقات انجام شده است، به نسبت بالا رفتن تحصیلات در بین ایرانیان میزان استفاده از اینترنت نیز افزایش می‌یابد. بر اساس آمار این تحقیق، در کشور ما، کاربران اینترنت بالای ‪ ۱۲‬سال سن دارند و مردان بیشتر از زنان از اینترنت استفاده می‌کنند.
حجم بیشتر بهره برداران ایرانی از اینترنت ‪۱۵‬ تا ‪ ۳۰‬ساله هستند.بیشترین استفاده کاربران ایرانی از اینترنت در منزل، پس از آن در کافی نت و سپس در محیط کار است. کشور ژاپن که یکی از بزرگترین بهره‌برداران اینترنتی به شمار می‌رود ‪ ۸۲‬درصد کاربران آن در محیطهای اداری و شرکت‌ها به اینترنت متصل می‌شوند اما آمریکا و استرالیا کاربران خانگی بیشتری نسبت به کاربران اداری دارد.
نقش اینترنت در توسعه کشورها غیر قابل انکار است و در آینده‌ای نه چندان دور اینترنت به “هسته مرکزی ارتباطات” و روابط بین جوامع و انسان‌ها تبدیل خواهد شد. طبق آخرین آماری که وجود دارد، ‪ ۳۷‬درصد کاربران اینترنت دنیا، در آسیا هستند و در برخی از کشورهای آسیایی رشد اینترنت در حد بالایی است که نشان می‌دهد ایران نیز می‌تواند در این زمینه گام‌های سریع‌تری بردارد.
از جمله این کشورها می‌توان به کره جنوبی اشاره کرد که طی ‪ ۶‬سال ضریب نفوذ اینترنت خود را صددرصد افزایش داده است. پویا گفت: ‪ ۷۷/۸‬درصد کاربران اینترنت در دنیا در ‪ ۲۰‬کشور جهان هستند که نخستین کشور در بین این ‪ ۲۰‬کشور آمریکا و آخرین آن مالزی است.
اینترنت در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاور میانه
طبق بررسیهای آماری سایت InternetWorldStats.com در دسامبر 2007 در خاور میانه ،ایران با جمعیتی در حدود 65 میلیون نفر دارای 18 میلیون کاربر اینترنت است.یعنی 27.5 درصد از جمعیت کل کشور دارای دسترسی به اینترنت هستند در حالی که در مقایسه با دسامبر سال 2000 که ایران تنها 250،000 کاربر اینترنت داشته، در طی این 7 سال 7,100.0 % پیشرفت داشته است.
با این وجود اگر به جدولی که در ادامه مطلب آورده ام دقت کنید ایران دارای مقام پنجم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشور در خاور میانه است.

به عبارتی کشورهای اسراییل،امارات متحده عربی،کویت و قطر به ترتیب در مقام های اول تا چهارم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشورشان در خاورمیانه هستند.
در نمودار زیر هم میتوانید 20 کشور برتر جهان از نظر استفاده از اینترنت را مشاهده کنید.

آمار استفاده از اینترنت در خاورمیانه
وضعیت کاربران اینترنت درخاورمیانه به تفکیک کشور

کشور
جمعیت ) تا2005 (
میزان کاربران درسال2000
کاربران اینترنت
ضریب نفوذ

بحرین
707,357
40,000
152,700
21.6 %

ایران
68,458,680
250,000
11,260,000
16.6 %

عراق
26,095,283
12,500
36,000
0.1 %

اسرائیل
6,986,639
1,270,000
3,200,000
45.8 %

اردن
5,788,340
127,300
600,000
10.4 %

کویت
2,530,012
150,000
600,000
23.7 %

لبنان
4,461,995
300,000
600,000 13.4 %

عمان
2,396,545
90,000
245,000
10.2 %

فلسطین
3,997,861
35,000
160,000
4.0 %

قطر
768,464

پایان نامهاینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

30,000
165,000
21.5 %

عربستان
23,130,024
200,000
2,540,000
11.0 %

سوریه
18,586,743
30,000
800,000
4.3 %

امارات متحده عربی
3,750,054 735,000
1,384.800
36.9 %

یمن
19,600,009
15,000
180,000
0.9 %

برای دیدن گزارش جامع به سایت وزارت اطلاعات وفناوری اطلاعات مراجعه کنید.

آماراستفاده ازاینترنت درآمریکا
افزایش میزان استفاده از کامپیوتر و اینترنت نگرانی‌های ناشی از دزدی هویت و اطلاعات و سایر سو استفاده‌های آن‌لاین را افزایش داده است.
طبق گزارش دفتر آمارگیری آمریکا، در سال 2003 حدود 55 درصد خانواده‌های آمریکایی به اینترنت دست‌رسی داشته‌اند. این آمار نسبت به سال 1997 سه برابر افزایش یافته است.
مصرف اینترنت به منظور آموزش در میان دانش‌آموزان افزایش چشم‌گیری داشته است. آمار نشان می‌دهد بزرگ‌سالانی که تحصیلات دانشگاهی نداشته‌اند کم‌ترین میزان استفاده از اینترنت را به خود اختصاص داده‌اند.
نوجوانان از کامپیوترهای خانگی خود برای بازی‌های کامپیوتری و همچنین انجام تکالیف مدرسه‌شان استفاده می‌کنند. در حالی که بزرگسالان بیش‌تر برای استفاده از پست الکترونیکی، جست‌وجوی اطلاعات درباره‌ی محصولات و خدمات، خواندن اخبار و همچنین اطلاعات ورزشی به کامپیوترهای‌ خود مراجعه می‌کنند.
Greg Stuart، رییس و مدیر عامل بنیاد تبلیغات اینترنتی آمریکا می‌گوید: نفوذ اینترنت در خانواده‌ها بسیار شگفت‌انگیز بوده است. شایان گفتن است که فعالیت‌های تبلیغاتی این بنیاد به افزایش سود شرکت‌های آن‌لاین کمک می‌کند.
طبق گزارش Pew و ‌بنیاد اینترنتی American Life Project که امسال منتشر شده است میزان استفاده از اینترنت در میان بزرگ‌سالان در آمریکا به 68درصد رسیده که میزان آن در سال گذشته 63درصد بوده است. در این گزارش آمده است که 22 درصد از آمریکایی‌ها به هیچ عنوان از اینترنت استفاده نمی‌کنند.
Susannah Fox، خبرنگار Pew می‌گوید: سن اشخاص و آموزش، دو عامل بسیار مهم در استفاده از اینترنت هستند. جوان‌تر‌ها اشتیاق بسیار زیادتری برای استفاده از اینترنت دارند، در حالی که این آمار برای افراد بالای 70 سال بسیار پایین است.
Stuart با بیان این نکته که شرکت‌های تبلیغات اینترنتی با افزایش استفاده از اینترنت سود فراوانی به دست آورده‌اند، پیش‌بینی کرد که میزان این سود به12 میلیارد دلار یعنی دو برابر مقدار سود این شرکت‌ها در پنج سال پیش برسد.
با افزایش دسترس‌پذیری اینترنت، استفاده کنندگان باید مراقبت بیش‌تری در برابر سارقان اطلاعات اینترنتی که شریک اطلاعات مصرف‌کنندگان می‌شوند، داشته باشند. هم‌گام با رشد استفاده از اینترنت آمار دزدی‌های اینترنتی، هک، دستبرد اطلاعات و هویت افزایش یافته است. این آمار متخصصان امنیت اطلاعات و شبکه را هر روز بیش‌ از پیش برای به وجود آوردن امکانات امنیتی در کامپیوترها و شبکه‌ها درگیر کرده است.

ایران چندکاربراینترنتی دارد؟
سرشماری کاربران اینترنت و ارائه آماری دقیق در این زمینه از جمله مواردی است که تا امروز در کشور مورد توجه جدی و مناسب واقع نشده و این در حالی است که با توجه به نفوذ روزافزون اینترنت در زندگی مردم این سرشماری می‌تواند با ارائه‌ تصویری مناسب از میزان و حوزه‌های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه را ایجاد کند.
به عقیده کارشناسان، ارائه آماری دقیق از کاربران اینترنتی کشور علاوه بر آنکه در تعیین جایگاه واقعی کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه و جهان بسیار موثر خواهد بود، با توجه به اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت و همچنین فقدان اطلاعات کافی در این زمینه برای محاسبه شاخص‌های بین‌المللی هم بسیار ضروری است.
به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرشماری کاربران اینترنت کشور یکی از اقدامات اخیر شرکت فن‌آوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران است که به گفته مسوولان، با هدف تحقق اهداف

]]>

Author: حمیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *