برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

سوابق تحقیق
پیشینه پژوهشی مسئله شبیه‌سازی انسان در قالب مقالات، کتب و پایان‌نامه‌های منتشرشده در کشور موردبررسی قرار می‌گیرد.
الف مقالات:
چالش‌های شبیه‌سازی درمانی انسان، حبیب‌الله رحیمی، مجله پژوهش‌های حقوقی، انتشارات شهر دانش، سال 1386، شماره 11:
شبیه سازی که به آن «کلونینگ » گفته می شود، از ریشه «کلون » است که یک واژه یونانی است و معنای لغوی آن «جوانه زدن و تکثیر کردن » است . «کلونینگ » در علم زیست شناسی عبارت است از «تکثیر موجود زنده بدون آمیزش جنسی » و فعلا به عمل کاشت جنینی در رحم اطلاق می شود که ابتدا در آزمایشگاه تولید شده باشد . و فرایند آن به این ترتیب است که محققان ابتدا هسته های یک تخمک را با DN A سلولهای دیگر جایگزین نموده، سپس تخمک بازسازی شده را در آزمایشگاه مورد مراقبت قرار می دهند تا تقسیم شده، به جنین تبدیل شود . چنانچه جنین مزبور در رحم کاشته شود و از آن انسانی به وجود آید، شبیه سازی مولد انسان صورت گرفته است . 
نگاهی به موضوع شبیه‌سازی انسان به کمک فنّاوری جدید، محمدعلی تسخیری، مجله فقه اهل‌بیت، شماره 52:
یوسف القرضاوی، مفتی مصری مقیم قطر، به شدت شبیه سازی را محکوم و آن را مغایر با اختلاف و تنوع در خلقت دانست . شورای روابط اسلام و آمریکا نیز اعلام کرد که کارشناسان مسائل اسلامی باشبیه سازی انسان صریحا مخالفت کرده اند، همچنین اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی اخیرا با صدور بیانیه ای مخالفت صریح خود را با پروژه شبیه سازی اعلام کردند . «مجمع بررسیهای اسلامی » کسانی را که تکنولوژی شبیه سازی را بر روی انسان انجام می دهند، محارب دانسته است .
سازمان اسلامی علوم پزشکی نشستی را با حضور علماء اسلامی و پزشکان متخصص در کشور مغرب برگزار کردند و در اعلامیه پنج ماده ای شبیه سازی را محکوم کردند .
نقد بررسی دیدگاه‌های اهل سنت در شبیه‌سازی انسانی، دکتر سید محمدرضا آیتی و محمدباقر عامری نیا، فصل‌نامه فقه و مبانی حقوق، سال چهارم، شماره 12، تابستان 1387:
انتشار خبر تولد نخستین انسان شبیه سازی شده، از جمله مسائل جدید پزشکی مطرح شده در جهان است که بسیاری از اندیشمندان ادیان الهی و دانشمندان علوم مختلف به آن واکنش نشان داده و در رابطه با آن اظهارنظر کرده اند. این که شبیه سازی چیست و چه مسائلی پیرامون آن مطرح است و چه اقداماتی در سطح جهان و نیز از نقطه نظر بین المللی انجام شده است؟ همه از نکاتی هستند که نوشتار حاضر به بررسی آنها می پردازد.
شبیه‌سازی انسان در فقه اسلامی، دکتر حبیب‌الله عظیمی، فصل‌نامه مطالعات حقوق بشر اسلامی، 1391
تاریخچه شبیه سازی به دهه سوم از قرن بیستم بر می گردد که اولین بار در مورد گیاهان صورت پذیرفت. با این روش، سلول گیاهی را بارور کردند اما موفق به شبیه سازی نشدند. در سال 1960 نباتات را شبیه سازی می کردند. در سال 1993، این کار را در مورد حیوان انجام دادند و از این راه، در ایتالیا موفق شدند گوساله هایی را تولید کنند که گرچه کاملاً شبیه به گاوی نبودند که از سلول پستان آن، کلون شده بودند، اما شباهت بسیار زیادی به آن داشتند. 
شبیه‌سازی انسان در فقه شیعه، مریم داوودی، دکتر امیر حمزه سالار زایی، فصلنامه تخصصی فقه و تاریخ تمدن، شماره 16، 1387
همچنین آیه الله معرفت شبیه سازی انسان را فی نفسه حرام نمی داند ولی به حکم ثانوی، به دلیل پیامدهای منفی آن را حرام می شمرد. همچنین آیت الله موسوی تبریزی و آیت الله موسوی بجنوردی شبیه سازی انسان را از نظر شرعی بلا مانع می دانند. آیت الله سید محمدحسین فضل الله اصل شبیه سازی انسان را جایز می داند و آن را «خلقت از عدم» نمی شمرد و نشانه ای بر قدرت انسان در کشف قوانین و نظامهایی می داند که خداوند در عالم خلقت گذاشته اند. البته ایشان هم، تکثیر و رواج مسأله را جایز نمی داند و نیز در مورد این که جنین شبیه سازی شده را به قتل برسانند تا از اعضای آن استفاده کنند حکم به حرمت داده است.
جنبه‌های اخلاقی، حقوقی و فقهی شبیه‌سازی انسان، فاطمه طاهری، فصلنامه اخلاق پزشکی، سال هفتم، شماره بیست و چهارم، تابستان 1392
از آنجا که در شبیه سازی، فرد تولید شده، کاملاً شبیه فرد صاحب ژن خواهد بود؛ حتی خطوط سر انگشتان نیز از این شباهت مستثنی نیستند (و این خطوط، در هر فرد، منحصر به همان شخص بوده عامل مهمی برای یافتن مجرم است.) با این عمل، شخص صاحب ژن می تواند جرایمی را مرتکب شود و از چنگال قانون بگریزد، آنگاه عمل خویش را به فرد تولید شده، نسبت دهد یا برعکس. بنابراین، حقوق و آزادی طرفین، سلب خواهد شد؛ به علاوه، مجرم واقعی هم مشخص نمی شود و حق آن شخصی که مورد ظلم و تعدی قرار گرفته از بین خواهد رفت.
بررسی حکم تکلیفی شبیه‌سازی انسان، محمدصادق طباطبایی، مریم میراحمدی، نشریه علمی-پژوهشی فقه و حقوق اسلامی، سال چهارم، شماره هفتم، پاییز-زمستان 92:
اگر از طریق شبیه سازی، فرزندانی متولد شوند، ممکن است مسأله نکاح و ازدواج که یک امر طبیعی است، به تدریج برچیده شود و نظام خانوادگی مختل گردد و بسیاری از زنان بی شوهر باردار شوند، یا زنی از خودش باردار شود که به ظاهر آن دو مادر و فرزند هستند؛ولی به یک معنا دوقلو هستند. اخلاق جهانی، این عمل را نمی پذیرد؛ زیرا باعث اضمحلال نظام خانواده در جوامع بشری می شود.
فرضیه تحقیق
1- به نظر می رسد که دسترسی به یک نظریه واحد فقهی و حقوقی درباره شبیه‌سازی انسان بعید است.
2- به نظر می رسد که علت تحریم شبیه‌سازی انسانی نزد مفتیان اهل سنت هم به مبانی اصول فقهی آن بازمی‌گردد و هم به نوع تلقی ظاهرگرایانه آنان از آیات مرتبط با موضوع، در پاره‌ای از موارد سوءظن‌ها و اهتمام بیش‌ازحد به مضرات احتمالی سبب شده تا مفتی پیشاپیش حکم به حرمت صادر نماید.
3- به نظر می رسد که حکم اولی شبیه‌سازی انسانی در دیدگاه فقه شیعه حلت و جواز هست.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه درباره شرایط آب و هوایی و قابلیت اطمینان
دسته بندی : علمی