برگزیده

بام سبز

شاید تاکنون اسم بام سبز به گوش تان خورده باشد . بام سبز را معمولا افراد با کلاس و و شخصیت که زیبایی محیط زندگی یا محیط کارشان برای شان اهمیت دارد استفاده می کنند. اگر شما هم روزی به فکر خرید بام سبز یا سفارش بام سبز در تهران یا شهرستان های اطراف تهران بودید . و تمایل داشتید که بام سبز اپارتمان تان را راه اندازی کنید . میتوانید این مقاله را بخوانید در واقع این مقاله در خصوص بام سبز متمرکز صحبت می کند.

مزایای بام سبز

1-کاهش اتلاف انرژی از طریق سقف آخرین طبقه ساختمان

بامهای سبز از تابش اشعه های نور خورشید محافظت به عمل  می آورند و به طور غیر مستقیم در خنك سازی و کاهش انتقال حرارت نقش دارند. با توجه به اینکه انتقال حرارت همواره از  بدنه ها و فضاهای با دماهای بیشتر به فضاهای با دمای کمتر صورت میگیرد، انتقال حرارت در بامهای ساختمانها در زمستان از داخل به خارج و در تابستان از خارج به داخل صورت میگیرد.

بامهای سبز از طریق کاهش نوسانات گرمایی بر روی سطح خارجی بام و از طریق افزایش ظرفیت گرمایی لایه های سقف  به خنك سازی فضای زیر بام در طی تابستان و گرم ماندن آن در زمستان می کنند

نتایج یک تحقیق در دانشگاه تورنتو نشان میدهد بامهای سبز در اقلیم های سرد نیز کار برد لازم در جهت گرم نگه داشتن فضاها را دارند.

گیاهان با کاهش سرمای باد زمستانی و تنظیم بالای بام به افزایش میزان حفظ گرما کمک میکنند. البته تأثیر کاستن از شدت وزش باد از اثر سایه اندازی آن بیشتر است .

2_ جذب و دفع ذرات آلاینده هوا توسط خاک و تولید هوای سالم

3_ افزایش فضای مفید ساختمان بدون پرداخت عوارض بنا به شهرداری

4_ ایجاد امکانات تفریحی و فضای باز ورزشی جدید در مشاعات ساختمان

5_ جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن و رطوبت در فضای بام سبز یا روف گاردن

زمین به موجب چرخه طبیعی و سوزاندن سوختهای فسیلی در حال گرم شدن است. سوزاندن سوختهای فسیلی، دی اکسید کربن را به عنوان یک محصول جانبی احتراق منتشر میکند.

دی اکسید کربن اغلب به دلیل اینکه یکی از گازهای اتمسفر است که مانع انتقال  انرژی گرمایی نزدیک سطح زمین به سطوح بالاتر میشود، به عنوان  یک عامل مداخله گر اثر گلخانه های را افزایش داده و دمای محیط را  بالا میبرد.

بامهای سبز در دو روش میتوانند در کاهش دی اکسید کربن در جو مؤثر باشند :

الف. کربن جزء اصلی ساختار گیاهان بوده و به طور طبیعی در بافتهای گیاهی از طریق فتوسنتز و در بستر خاک از طریق بوته و تراوشات ریشه تجزیه میشود.

ب. کاهش انرژی از طر ق عایق سازی ساختمان و کاهش اثر جزیره گرمایی شهری.

6_ عایـــق صوتـی8db برای ســـقف واحدهای طبقـه آخر سـاختمان

7- افزایش فضای مفید ساختمان بدون پرداخت عوارض بنا به شهرداری

8- کاهش 50 تـا 90 درصـدی نیاز بـه آبیاری فضای سبز با ذخیره آب

9_ محافظـــت کامـــل از لایه ایزولاسـیون بام در مقابـل عوامل جوی

 

مقایسه بین انواع بام سبز و شیوه اجرای بام سبز

در ادامه روش و جزییات اجرای انواع بام سبز به اختصار توضیح داده شده

بام سبز گسترده (Extensive Green Roof)

در این سیستم همانطور که از نامش مشخص است، سطح گسترده و وسیعی از بام توسط پوشش گیاهی پوشیده می شود. در این سیستم اجرای بام سبز با استفاده از گیاهان پوششی و عمدتاً چمن شکل می گیرد و تنها ویژگی بام سبز گسترده ایجاد یک سطح سبز وسیع به لحاظ بصری و بدون کاربرد مشخص میباشد و تنها بعد زیست محیطی آنها قابل استفاده است. در این نوع از بام ها سازه هایی همچون آلاچیق و…… تعریف نشده است.

 

سوالات متداول

آیا بام سبز به نگهداری زیاد نیاز دارد؟

گیاهانی كه كاشته می شود بسته به نوع بام سبز به نگهداری احتیاج دارد. در پوشش گسترده مراقبت بسیار كمی لازم است. ولی در مواردی كه گیاهان خاصی كاشته شده باشد به باغبان و بازرسی فنی نیاز است.گیاهان ریشه دار در فصل های مناسب كشت و پس از كاشت به مقدار مورد نیاز آبیاری می شوند.

زمانی كه كاشت پایان پذیرفت، نگهداری شروع می شود. این عمل در دوره های زمانی منظم صورت می گیرد تا پوشش به 60 تا 70 از مقدار نهایی خود برسد. پس از بازرسی نهایی بهتر است به صورت توافقی نگهداری منظمی صورت پذیرد. بایستی توجه شود در هر نوع روش كشت خاك باید در 4 هفته اول مرطوب نگه داشته شود .

سلامت و تداوم هر پوشش بام بستگی به مراقبت از آن دارد. هر ناحیه ای كه از این امر فروگذار شود به سادگی به حالت طبیعی خود بر می گردد. گونه گیاهی مطلوب از بین رفته و گونه خودرو فضا را پر خواهد كرد.

در ضمن میتوانید از کارشناسان کتیبه نگار مشاوره رایگان بگیرید . تا فراموش نکرده ام ما فروش ترمووود را نیز داریم شما میتوانید از ما ترمووود خرید نیز داشته باشید

جهت کسب اطلاعات بیشتر و منبع : https://katibenegar.com/green-roof/

کلمات کلیدی:

بام سبز+pdf ,طرح های بام سبز , بام سبز اپارتمان , پشت بام سبز اصفهان, معایب بام سبز, هزینه بام سبز, جزئیات اجرایی بام سبز,منطقه بام سبز, قیمت زهکش بام سبز,روف گاردن,روش ساخت بام سبز,عایق بندی بام سبز,اصول اجرای روف گاردن,فیلم ساخت روف گاردن,فواید دیوار سبز,پشت بام سبز منزل,روف گاردن پشت بام

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *