Comments: 0 Posted by: Posted on:

فقه امامیه از چهار منبع قرآن ، عقل ، سنت و اجماع سرچشمه می گیرد ولی منبع اصلی حقوق قانون است . دادرس باید در مرحله نخست به متن و مفاد قوانین پایبند باشد . با وجود این در مواردی که قوانین ناقص یا مجمل باشد دادگاه می تواند بطور غیر مستقیم به قواعد مذهب استنادکند.
گفتار دوم : منابع فرعی مسؤولیت پزشک خانواده
مقصود از منابع فرعی ، منابعی است که مسؤولیت پزشک خانواده به شکلی غالباً غیر مستقیم از آن ها نشأت می گیرد این منابع عبارتند از :
بند اوّل : عقاید علماء حقوق
اگر چه عقاید علماء حقوق ،‌از جمله منابعی است که بطور غیر مستقیم در وضع و اصلاح قوانین و آراء محاکم تأثیر می گذارد ولیکن به جرأت می توان از نظریات علماء حقوق به عنوان یکی از مهمترین منابع و راهنمای قانونگذار و محاکم در اتخاذ راه حل معضلات و مشکلات اجتماعی یاد کرد . در واقع مواردی که قانونگذاری سابق با شرایط تازه زندگی منطبق نمی باشد یا قاعده خاص و روشن برای فصل دعاوی و مشکلات دیده نمی شود . اینجاست که علماء حقوق پا در میان می گذارند .اساتید دانشگاه با بحث و فحص در کلاس درس خود ، نویسندگان حقوقی در کتب و مقالاتشان و یا در مجامع علمی به بیان انتقادات و پیشنهادات سازنده خود می پردازند و سعی دارند قانونگذار را در وضع و اصلاح قوانین و منطبق با تحولات و نیازهای اجتماعی یاری دهند.


در خصوص تاثیر عقاید علماء حقوق در رابطه با مسؤولیت پزشک خانواده نیز وضع به همین منوال است به طوری که نمی توان منکر تاثیر عقاید علماء در رابطه ی با دگرگونی ها و تحولات حاکم بر مسؤولیت پزشک خانواده شد. زیرا در اجرایی شدن طرح پزشک خانواده که به لحاظ اجتماعی تاثیر بسزائی در جامعه می تواند داشته باشد . نظریات علماء حقوق ، نقش مهمی را ایفاء می نماید . از آنجا که دستور عمل اجرایی این طرح مورد اصلاحات و الحاقات قرار گرفته است بنابراین به منظور تکامل این طرح بهره گیری از نظریات علماء حقوق ، بیش از پیش احساس می شود.
بند دوم : عرف
مقصود از واژه عرف در منابع حقوق ، عاداتی است که چهره الزامی یافته است و قاعده حقوقی ایجاد کرده است و آن را نباید با عرفی که در قراردادها اراده ضمنی دو طرف را بیان می کند اشتباه کرد. همچنین برای ایجاد عرف لازم است که عاداتی به مدت طولانی بین عموم مرسوم شود و همه در برابر واقعه ی معین آن را بکار ببندند . البته منظور از عمومی بودن عادت این نیست که تمام مردم جامعه به آن خو گرفته باشند . زیرا در بسیاری از عادات مخصوص به محل یا گروهی معین از اشخاص است باید در میان دسته ای از مردم که شغل یا اقامتگاه معین دارند عادت مورد نظر ، عمومیت پیدا کرده باشد یعنی به اندازه ای رعایت شود که بتوان گفت همه باید آن را محترم شمارند. بنابراین عرف پزشکی نیز یکی از منابع تشخیص مسؤولیت پزشک خانواده محسوب می شود .
دانلود پایان نامه اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


برخی از مواد قوانین در حقوق ایران از جمله قانون جزا به گونه ای تدوین شده است که قاضی در مقام تشخیص برخی از « اصطلاحات » ناگزیر از رجوع به عرف می باشد. به عنوان مثال در این زمینه می توان ماده 648 قانون مجازات اسلامی در باب تعزیرات را ذکر کرد که در این ماده قانونگذار افشاء اسرار از جانب پزشکان و ماماها و کلیه کسانی که به مناسبت شغل و حرفه ای خود محرم اسرار مردم می شوند را غیر از موارد قانونی ، جرم اعلام کرده و به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال جزای نقدی برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده است .لیکن مقّنن سرّ حرفه ای و مصادیق آن را مشخص نکرده است بدیهی است که قاضی برای احراز سرّ حرفه ای باید به عرف خبرگان و اهل فن و نظریه کارشناسی مراجعه نماید .
مبحث چهارم : ارکان مسؤولیت پزشک خانواده
گفتار اوّل : خطای شغلی پزشک خانواده
بند اول : مفهوم و علل خطای شغلی پزشک خانواده
خطا در زبان فارسی به معنای « سهو، اشتباه ، نقیض صواب ، گناه ، جرم … گناه بی قصد» تعریف شده است . خطا مقابل عمد است و آن عبارت است از وصف عملی که فاعل آن دارای قوه تمییز بوده و به علّت غفلت ، نسیان یا جهل یا اشتباه یا بی مبالاتی و عدم احتیاط ، عملی که مخالف موازین اخلاق (خطاء اخلاقی) یا قانون است مرتکب شده است .
خطایی که در هر یک از مراحل درمان بیمار از جانب پزشک خانواده سر می زند از صور خطای شغلی است که در خصوص آن در فصل گذشته مباحثی بیان گردید و گفته شد که خطای شغلی ، خطائی است که صاحبان مشاغل در هنگام اجراء شغل خود مرتکب آن می شوند و از روش فنی متعارف مطابق اصول مسلم آن شغل تجاوز می نمایند.
در مورد خطای پزشکی تعاریف متفاوتی ارائه گردیده است ، عده ای آن را بخشی از اتفاقات ناخواسته پزشکی تعبیر نموده اند
عده ای دیگر به عمل خلاف قاعده عمل بی رویه ، سوء عمل ، برخلاف شئون حرفه ای عمل کردن ، معالجه غلط و سهل انگاری تعبیر کرده اند.
در یک تقسیم بندی می توان ، خطاهای صورت گرفته از جانب پزشک خانواده را به دو نوع ، خطاهای شخصی و خطاهای سیستمی تقسیم نمود. خطاهای شخصی خطاهایی است که ناشی از کوتاهی شخص پزشک خانواده می باشد همانند فقدان اطلاعات یا مهارت ،‌عدم توجه و تمرکز کافی در درمان بیمار .امّا در خطاهای سیستمی ،‌کل سیستم درمانی در اجراء طرح پزشک خانواده مسئول بروز خطا هستند. مثل عدم تجهیز کافی مراکز بهداشتی و درمانی به تجهیزات پزشکی برای ارائه خدمات سلامت در قالب طرح پزشک خانواده . دلایل مختلفی در ایجاد خطا از جانب پزشک خانواده نقش دارد . از جمله دلایل بروز خطا در درمان بیماران از جانب پزشک خانواده می تواند عوامل زیر باشد :
الف) کثرت وظایف پزشک خانواده : امروزه وظایف پزشک خانواده که غالباً پزشک عمومی می باشد بسیار وسیع تر از پزشکی عمومی است که خارج از این طرح فعالیت می کند.
ب) ویژگی های شخصی پزشک مثل بی تجربه بودن
ج) ویژگی های خاص هر بیمار و دشواری های مربوط به آن
بنابراین ارائه خدمات سلامت از جانب پزشک خانواده هیچ گاه خالی از خطا نخواهد بود. صرف نظر از این که خطای شغلی پزشک خانواده چرا و چگونه رخ می دهد ، موضوع مهمی که از دیدگاه حقوقی مطرح می شود این است که پزشک خانواده در چه صورت خطاکار شناخته می شود و معیار تشخیص خطای شغلی وی چیست ؟
بند دوم : معیار خطاهای شغلی پزشک خانواده
حقوقدانان برای ارزیابی خطاهای شغلی پزشک خانواده ،‌معیارهای مختلفی ارائه نمودند عده ای از آنان معیار شخصی را پذیرفته اند و معتقدند هیچ کس متعهد نیست بیشتر از مهارت و تخصص و شرایط روحی و جسمی خویش کاری را انجام دهد .در این نظریه رگه هایی از حقیقت وجود دارد زیرا جایز نیست که پزشک عمومی جوان تازه کاری را که داوطلب شرکت در طرح پزشک خانواده است با پزشک عمومی متخصّص که سال ها به معالجه بیماران پرداخته را به یک سطح انتظار کارآیی داشته باشیم. عیب مهم معیار شخصی درتعیین مسؤولیت پزشک خانواده این است که مسؤولیت اشخاص با وجدان و دقیق سنگین تر از بی احتیاط ها و لاابالی ها می شود و عملی را که در همان شرایط ، شخصی محتاط انجام می دهد موجب مسؤولیت وی می گردد در صورتی که اگر از پزشک دیگری که مرتکب بی احتیاطی نیز گردیده همان عمل سربزند او مقصر نخواهد بود . مثلاً اگر در یک مورد پزشک خانواده با جهالت خود موجب ورود صدمه به بیمار خویش گردد ولی او معتقد باشد که آنچه را که به نظرش برای نجات بیمار لازم بود انجام داده است ولکن به خاطر بدشانسی صدمه به بیمار وارد گردیده است و به این دلیل وجدانش او را سرزنش نمی کند لذا ما باید او را از مسؤولیت معاف نمائیم حتی اگر ثابت شود که پزشک دیگری در چنین شرایطی سبب ورود صدمه به بیمار نمی گردیده بنابراین معیار شخصی نمی تواند ملاک تعیین مسؤولیت پزشک خانواده قرار گیرد زیرا نتیجه مهم و نامطلوب این نظریه آن است که هیچ کسی نمی پذیرد به نادانان جایزه حماقت داد .
برای برطرف کردن انتقادهای وارده بر معیار شخصی ، بسیاری از حقوقدانان معیار نوعی را پذیرفته اند این معیار با قواعد و مقررات پذیرفته شده در حقوق اسلام سازگارتر است زیرا فقها مبنای ضمان را تعدی عرفی دانسته اند. حقوقدانان ایرانی نیز غالباً معتقدند که تقصیر ، مفهومی نوعی و اجتماعی دارد و باید جدای از شخصیت خطاکار مورد بررسی قرار گیرد .
بر اساس معیار نوعی باید رفتار فاعل فعل زیان با رفتار یک شخص معقول و منطقی سنجیده شود. شخص معقول و منطقی به هیچ کاری اقدام نمی کند ، مگر این که مهارت های لازم را که لازمه آن کار است فرا گرفته باشد او همیشه مراقب و مواظب اعمال و رفتار خویش است ،‌به شرایط و اوضاع و احوال قضیه توجه دارد ، معتدل و مراقب بوده و موازین اخلاقی را رعایت می کند .
طرفداران نظریه نوعی بودن مسؤولیت پزشک خانواده نظر خود را به نحو مطلق و مجرد ارائه نکرده اند ، بلکه به نظریه خویش طبیعت انعطاپذیری داده اند که در شرایط گوناگون تغییر پیدا می کند و ثابت نمی ماند و به برخی از شرایط داخلی و خارجی در اندازه گیری و تشخیص مسؤولیت وی توجه نموده اند .
تخصّص پزشک خانواده ، تجربه و مهارت وی از جمله شرایط داخلی هستند که در اندازه گیری و تشخیص تقصیر ملاک عمل قرار می گیرند معیار و ضابطه در اندازه گیری ، رفتار شخص متعارف از همان گروه و طبقه ای است که پزشک خانواده به آن تعلق دارد بدین ترتیب معیار عملی ارزیابی پزشک خانواده ، پزشکی از پزشکان خانواده است که از لحاظ شایستگی ، آگاهی، آینده نگری، دقت و احتیاط از همان گروه در همان رتبه ی تخصّصی و سطح فنی است که در معالجه بیمارانش دقت و عنایت لازم را می نماید . برعکس ، موارد دیگری از شرایط داخلی ، یعنی امور مربوط به وضعیت جسمانی و روحی و عادات و صفات پزشک خانواده نادیده گرفته می شود . بدین سان ، عصبانی بودن ، سن ، جنس ، حالت اجتماعی تأثیری در اندازه گیری تقصیر پزشک خانواده ندارد.
پس از بررسی تأثیر شرایط داخلی بر مسؤولیت پزشک خانواده باید شرایط خارجی را نیز مورد بررسی قرار دهیم . منظور از شرایط خارجی اوضاع و احوال زمانی و مکانی است که در هنگام وقوع فعل زیان بار شخص پزشک خانواده را در بر می گیرد.
در ارزیابی خطای صورت گرفته از جانب پزشک خانواده ، اصل به میزان پیشرفت علم در زمانی است که خطای پزشکی روی داده است زیرا اگر برای بررسی روش درمانی صورت گرفته از جانب پزشک خانواده دانش و پیشرفت علمی به دست آمده بعد از سانحه ملاک باشد امنیت شغلی پزشک خانواده متزلزل می گردد. بنابراین در صورتی که ثابت شود ضرر وارد شده ناشی از نقص علم پزشکی است و بیماری درمان قطعی ندارد ، نتایج آن را باید صرفاً یک حادثه دانست نه تقصیر پزشک خانواده . در واقع در این جا وی مباشر ورود ضرری است که سبب عمده آن نقص علم پزشکی است و بی گمان قوی تر از اجرای فنون در رابطه با ضرر است و عرف اتلاف را مستند به آن جهالت می بیند.(ماده332 قانون مدنی)
علاوه بر شرایط زمانی که باید در ارزیابی مدنظر قرارگیرد ، شرایط مکانی نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا امکان دارد که مراکز درمانی و بهداشتی واقع شده در شهر از تجهیزات و امکانات پزشکی مانند خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی برخوردار باشند.(مطابق تبصره 46-45 دستور عمل نسخه 15) در صورتی که مرکز درمانی و بهداشتی دیگری در روستا واقع شده باشد و پزشک خانواده که در این مرکز فعالیت می کند نتواند بدون فوت وقت از این امکانات استفاده نماید.
بند سوّم : درجه خطای شغلی پزشک خانواده
در حقوق پاره ای از کشورها برای تقصیر مراتبی شناخته شده است :]]>