Comments: 0 Posted by: حمیدی Posted on: سپتامبر 20, 2019

به گزارش آلامتو به نقل از مجله زنان و زندگی – علیرضا بانکی: هیچکی نمی تونه بدون مراجعه به یه کارگزاری رسمی و دریافت کد معاملاتی در بورس خرید و فروش سهام بکنه. واسه انتخاب یه کارگزاری مناسب باید نکات مهمی رو در نظر داشته باشین.

سرمایه گذاری در بورس یکی از راه های افزایش سرمایه س. خیلیا دوست دارن که با پس اندازشون وارد بازار سرمایه شن و از راه بورس به خرید و فروش بپردازند. با اینحال که شرکتای بورسی در کشور بوجود اومده و هر روز رادیو و تلویزیون و روزنامه ها در مورد شاخص و حباب و افت و خیزهای بورس تهران صحبت می کنن اما خیلیا هنوز با معنی این بازار آشنایی ندارن.

خیلی از کسائی که علاقه مند به فعالیت در این بازار هستن فکر می کنن هر روز باید به تالار بورس برن و در میان هیاهو و سر و صدایی که واسه ما تبدیل به نمادی از بورس شده، سهام خرید و فروش کنن.

اگه ورود به بورس ربطی به این تالار نداره و همه چیز به کارگزاریا ختم می شه. درواقع باید این رو بدونین بدون انتخاب کارگزاری نمی تونین وارد بورس شید.

کارگزاری چیه؟

در قدم اول بهتره بدونین کارگزاران اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستن که نقش واسطه بین خریدار و فروشنده رو در بازار بورس بازی می کنن. اونا در این نقش وظیفه پیدا کردن خریدار واسه فروشنده و فروشنده واسه خریدار رو رو دوش دارن.

یعنی اونا عامل یکی بودن عرضه و درخواست هستن و به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شن. خرید و فروش سهام شرکتای بورسی در بازار، فقط از راه کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار شدنیه. اینطوری اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام، قیمت مورد معامله و تعداد خریدار و فروشنده هر روز در دسترس قرار میگیره.

کارگزاران طی تشریفات و آزمونای زیاد و خاصی انتخاب می شن و مجوز تاسیس و فعالیت خود رو از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت می کنن. کارگزاران به حساب مشتری خود وارد بازار می شن و به وکالت از طرف اون مبادرت به معامله می کنن. بدون انتخاب یه کارگزار نمی تونین در بورس کار کنین. هر کسی که علاقه مند به فعالیت در بورسه باید یه کارگزار مناسب واسه خودش انتخاب کنه.

کدوم کارگزار مناسب منه؟

سرمایه گذاران دائمی و بزرگ بورس هر کدوم با کارگزار معینی کار می کنن. به غیر از کارگزارانی که تازگیا مجوز مشاوره و سبدگردانی گرفتن، بقیه کارگزاران اجازه ارائه مشاوره به سرمایه گذاران رو دارن. اما اینجاش خیلی مهمه که واسه اونا فرقی نمی کنه سرمایه گذار چه سهمی بخره و بفروشه، اونا تنها کارمزد خود رو دریافت خواهندکرد.

در نتیجه این سرمایه گذاره که باید با در نظر گرفتن خواسته خود از بورس کارگزار خود رو انتخاب کنه. توانایی انجام سریع سفارش مشتری، داشتن اطلاعات مربوط و کافی، داشتن سیستمای داخلی مناسب، حجم سرمایه گذار از جمله مهم ترین معیارها واسه انتخاب کارگزاره.

در انتخاب کارگزار باید دقت کرد واسه چه مقدار سرمایه هایی کار می کنه و سرمایه مادر حدیه که کارگزار اونو جدی بگیره. کارگزاران به نسبت حجم سرمایه افراد، اونا رو در اولویت قرار میدن. فرضا کارگزاری که بیشتر مشتریان اون دارای سرمایه های بالای یه میلیارد ریال باشن، واسه سرمایه گذار با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریال مناسب نیس.

تعداد مراجعه کنندگان به کازگزار هم ملاک مهمیه. یعنی کارگزار فرصت رسیدگی به درخواستای همه مشتریان رو داره؟ چون که وگرنه شاید به دلیل نداشتن فرصت واسه انجام درخواستای خرید و فروش مشتریان درخواستا به روزای بعد بیفته و این مسئله با در نظر گرفتن ارزش زمان در معاملات بورس ممکنه موجب از دست رفتن بعضی فرصتا شه.

افراد حقیقی که با یه سرمایه محدود وارد بازار بورس می شن بهتره سراغ کارگزاریایی که مشتریان حقوقی دارن، نرن.

کارگزار با خدمات محدود

کارگزار با خدمات محدود، کارگزاریه که فقط خرید و فروش رو انجام میده و کارمزد دریافت می کنه. کارگزار با خدمات محدود، نسبت به کارگزار با خدمات کامل، کارمزد کمتری دریافت می کنه و درعوض، خدماتی که به مشتریان ارائه میده، به طور کامل محدوده. خدمات کارگزاری با خدمات محدود می تونه شامل قیمتای لحظه ای سهام، عرضه و درخواست بازار، حجم معاملات روزانه و در بعضی وقتا موارد، مشاوره دادن به سرمایه گذاران موقع ثبت سفارش باشه. واسه تازه وارده ها انتخاب کارگزار محدود پیشنهاد می شه اما بهتره پس از وقتی فعالیت به دنبال یه کارگزار با خدمات کامل باشه.

کارگزار با خدمات کامل

کارگزاریا با خدمات کامل خدمات جور واجور و کاملی به مشتریان خود ارائه می کنن، این خدمات شامل مشاوره، برنامه ریزی مالی، مدیریت سبد سهام و… هم هست.

کارگزار با خدمات کامل، علاوه بر خدمات خرید و فروشی که کارگزار با خدمات محدود انجام میده، خدمات دیگری مانند خبرنامهای تحلیلی که به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه ارائه می شن، ارائه تحلیل در مورد پرتفوی سرمایه گذاران و شرکتای سرمایه گذاری، محاسبه خطر و بازده در مورد سرمایه گذاری هر شخص حقیقی و حقوقی رو ارائه می کنن. کسائی که به دنبال حضور موندگار و قوی در بورس هستن بهتره سراغ این نوع کارگزاریا برن.

کارگزاریا کجا هستن؟

تقریبا در همه شهرهای بزرگ کشور کارگزاریای رسمی بورس وجود دارن. شما واسه اطلاع از نشانی و درجه اعتبار اونا می تونین به سایت اینترنتی سازمان بورس سری بزنین و در جریان جزییات فعالیتای اونا قرار بگیرین. اگه در شهری کارگزاری بورس نبود شعب مخصوص بانک ملی وظیفه اونا رو انجام میدن.

شما نمی تونین مستقیما مبادرت به خرید سهام یه شرکت در بورس یا فرابورس کنین، واسه این کار لازمه سفارش خود رو به یه کارگزار بدین تا اون کارگزار سهام مورد نظر شما رو بخره. معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از راه کارگزاران انجام می شه. این کارگزاران در انجام معاملات نقش نماینده خریدار یا فروشنده رو اجرا می کنن.

کازگزاران دارای مجوز کارگزاری از سازمان بورس و عضو بورس هستن. و سرمایه گذار می تونه واسه معاملات اوراق بهادار کارگزار خود رو با در نظر گرفتن معیارهایی مثل انجام به موقع سفارش، خرید و فروش سهام با مناسب ترین قیمت و چگونگی سرویس دهی جانبی انتخاب کنه.

دریافت کد سهام داری

از اونجا که خرید و فروش اوراق بهادار با به کار گیری سیستم رایانه ای و براساس کد خریدار و فروشنده انجام می شه، لازمه همه خریداران و فروشندگان دارای کد سهامداری منحصر به خود باشن تا کارگزار بتونه براساس اون به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازه.

کد معاملاتی، شناسه ای هشت کاراکتریه که براساس مشخصات و اطلاعات فردی سرمایه گذار- از جمله کد ملی اون- و به صورت ترکیبی از حرف و عدد تعیین می شه. کد معاملاتی سرمایه گذار استثنایی و خاص هستش و هر سرمایه گذار یه کد معاملاتیدارد. دریافت کد معاملاتی از راه کارگزار و با ارائه مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و شماره ملی) و فقط واسه یه بار انجام می شه.

دریافت فرم دستور خرید

پس از اینکه سهم مورد نظر خود رو براساس تحلیل، انتخاب و واسه خرید سهام به یه شرکت کارگزاری مراجعه کردین باید فرم مخصوص خرید سفارش سهام رو از کارگزار دریافت کنین تا از راه اون سهم مورد نظرتون رو سفارش بدین. در این فرم اطلاعات لازم مانند مشخصات شرکت کارگزاری، مشخصات سرمایه گذار، نام، تعداد و قیمت اوراق بهادار و چگونگی پرداخت یا دریافت وجه قید می شه. تعیین قیمت اوراق بهادار رو دوش مشتریه اون می تونه خرید یا فروش اوراق بهادار رو در قیمت شمخصی درخواست کنه یا اینکه تعیین قیمت رو به کارگزار و شرایط بازار واگذار کنه.

درواقع سهامداران باید به این نکته توجه کنن اگه قیمت مورد نظر خود رو در فرم قید نکنن، کارگزار این سهام رو به قیمت روز بازار خریداری می کنه و ممکنه به قیمت بالاتری سهام مورد نظر رو واسه سهامدار بخره و سهامدار کنترلی روی قیمت مورد نظر خود نداشته باشه.

واریز وجه به حساب کارگزار

پس از اعلام تصمیم پایانی خرید سهام به کارگزار و تکمیل فرمای مربوط به سفارش خرید، کارگزار مربوطه یه شماره حساب بانکی به سهامدار اعلام خواهدکرد که باید وجه مربوط به خرید سهام به این شماره حساب واریز شه، اگه پس از خرید سهام رقم واریزشده کمتر یا بیشتر از مبلغ کل سهام باشه ما به التفاوت اون با سهامدار محاسبه خواهدشد.

دریافت برگه گواهی خرید سهام

پس از اون که کارگزار، سهام یه شرکت رو خرید و کلیه مدارک نقل و انتقال اون سهام به تایید مراجع مربوط رید، یه گواهی یا سند واسه سهامدار صادر می شه که معرف مالکیت سهام اون شرکته. این برگه معمولا در طول یه دوره دو هفته ای یا شاید بیشتر صادر می شه و هر سهامدار می تونه با مراجعه به کارگزار خود برگه گواهی خرید سهام رو دریافت کنه. در این برگه کد سهامداری، نام سهامدار و هم اینکه اندازه سهام خریداری شده درج شده.

Leave a Comment