جدیدترین مطالب

چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن شغل مورد علاقه

به گزارش آلامتو به نقل از wikiHow؛ وقتی که انتخابای جور واجور و زمان زیادی واسه بررسی اونا داشته باشین، انتخاب یه شغل می تونه کاری وحشتناک باشه. با اینحال این چند راهی به خاطر نبود یه تفاهم میان استعداد و مهارتاتون اتفاق میفته.

خوش شانسین اگه که مهارت هاتون با استعدادتون یکی باشه. وگرنه، در حالی که ایجاد مهارت در زمینۀ استعدادتون آسونه، این رقابت برانگیزه که استعداد خود رو با در نظر گرفتن مهارت هاتون بیشتر کنین.

توانایی شما به آرومی و بدون اینکه بدونین در شما یه تصور نسبت به یه زمینۀ مشخص از یه فعالیت رو بوجود میاره. پس، والدین باید مهارت بچۀ خود رو شناسایی و اونو تشویق به یادگیری مهارتای مربوط به اون کنن. اینکه تا به آخر رسیدن مدرسه صبر کنیم تا بخش کاری کسی رو مشخص کنیم ایدۀ خیلی مناسبی نیس.

به گزارش آلامتو به نقل از WikiHow ؛ با اینکه ایدۀ “یه کار واسه تموم زندگی” به سرعت داره کهنه می شه، حیطۀ کاری که انتخاب می کنین مهمه چون که مشخص می کنه که کجا بخش بزرگی از زندگی کاری خود رو می گذرونین و هم اینکه مشخص می کنه که چه فرصتایی در زندگی خود دارین.

پس، بهتره که با دقت انتخاب کنین و بخش ای رو انتخاب کنین که بیشترین استعداد رو در اون دارین، تا هم بتونین در این بخش کارای مختلفی رو بردوش بگیرین و به توانایی و ارزش خود اعتماد داشته باشین.

اینجا ما قدم به قدم با شما همراه میشیم تا آینده شغلی خود رو مشخص کنین.

  1. با مشخص کردن چیزی که دوست دارین شروع کنین.

بیشتر مردم به بقیه نگاه می کنن تا راه شغلی خود رو مشخص کنن: معلما، والدین، همسایه ها و همکلاسیا. به آدمایی که واسه شما محترم هستن و شغل اونا فکر کنین.

زمان بذارین تا خواسته ها رو شناسایی کنین و مهارتای خود رو با مهارتایی که در بخشای جور واجور لازمه مقایسه کنین. این نیاز به کمی تحقیق داره اما به زحمتش می ارزه.

  1. مهارتای مورد علاقه تون رو شناسایی کنین.

به چیزایی نگاه کنین که همین الان در اونا خوب هستین. اینا نشانۀ خوبی واسه شمان تا بدونین از انجام چه کارایی حال می کنین. مثلا، شاید شما دوست دارین با حیوانات وقت بگذرونین. این لذت ساده ولی مهم یه بخش بزرگ کاری رو بروی شما باز می کنه که شامل کارایی مثل دامپزشکی، مراقبت از حیوانات، تولید لباس و مواد غذاییِ مخصوص حیوانات و … می شه. وقتی که یه حیطۀ کاری رو شناسایی کردین، آماده اید که تواناییای خود رو سبک سنگین کنین.

  1. به صورت کلی به یه حیطۀ کاری نگاه کنین.

یه حیطۀ کاری مفهومی بالاتر از یه کار مشخص داره. محدوده ایه که در اون کارا و تجارتای مختلفی ممکن هستن و شما باید بتونین با در نظر گرفتن چیزای مورد علاقه و آموزشای خود دست کم پنج کار در رابطه رو پیدا کنین که در بخش کاری مخصوصی بتونین از پس اونا برآیید.

مثلا، اگه که حقوق بخونین، ممکنه بخواین تو یه شرکت بزرگ حقوقی فعال شید، یا تو یه موسسه خیریه کار کنین، یا دفتر خود رو تاسیس کنین، یا …. توجه کنین که حیطۀ کاری شما براساس آموزشایی که گرفتین، مهارت هاتون و هم اینکه تمایل شما به انجام کارای جدید و دریافت آموزشای جدید مشخص می شه.

Signs you should quit your job

پیدا کردن شغل مناسب

  1. کارای میان بخش ای رو هم در نظر بگیرین.

وقتی که دارین تصمیم می گیرین که چیکار می خواین بکنین و واسه رسیدن به اون چه کارایی باید انجام بدین، به این احتمال فکر کنین که می تونین کارای میان بخش ای هم پیدا کنین. مثلا، خیلی از معلما در انتخاب کلمات مهارت دارن و در نتیجه می تونن ویراستارها و نویسندگان خوبی هم بشن. تو یه کلام، خارج از مربعی که کار شما تعریف می کنه فکر کنین.

  1. کسب اطلاعات

تا جایی که می تونین در مورد شرایطی که واسه بخشای مورد علاقه تون نیازه اطلاعات به دست بیارین.

حالا تحقیق از راه کتابخونه، اینترنت یا به صورت مستقیم لازمه. هم اینکه خوبه که از مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل خود هم اطلاعات بگیرین. یه تحقیق کامل به شما کمک می کنه که به سرعت مشخص کنین که می خواین در چه زمینه هایی بخونین و چقدر باید در تحقیقات خود عمیق شید.

حتی مهارتایی رو که در سالای سوم و چهارم یه کار نیازه هم بررسی کنین تا دقیقا بدونین با چه کاری روبرو هستین.

  1. آدمایی رو پیدا کنین که در این بخش کار می کنن و از اونا یاد بگیرین.

وقتی که فهمیدین که چه کاری می تونه واسه شما جذاب باشه، با کسائی که به اون مشغول هستن صحبت کنین. این به شما اجازه میده که پیشنهادای اونا رو بشنوین و بفهمین که چه قسمتایی از کار رو دوست دارن و از کداما بدشون میاد. حتی ممکنه فرصت کار کردن به صورت آزمایشی رو هم داشته باشین و بهتر کار مورد نظر رو بفهمین.

  1. انتخاب خود رو با در نظر گرفتن درک و اطلاعاتی که بدست آوردید آزمایش کنین.

نظرهایی که گرفتین رو آزمایش کنین، اونا رو با نتیجۀ تحقیقات خود مقایسه کنین و فکرهای شخصی خود رو در مورد آینده کاری در نظر بگیرین. حالا زمان اون هستش که تصمیم بگیرین هنوز کار مورد نظر رو دوست دارین یا نه.

یادتون نره که کار شما باید با سبک زندگیتون بخونه. پس اگه کار مورد نظر این اجازه رو به شما نمی ده، شاید بعدا از انتخاب اون پشیمون شید.

  1. واسه یه دورۀ تحصیلی یا آموزشی در کار مورد نظر خود ثبت نام کنین.

هم اینکه اگه فرصت انجام کار کوتاه یه مدت در زمینۀ مورد نظر رو داشتین، اونو از دست ندین. این فرصتا به شما اجازه میده شرایط کاری خود و آدمایی که در این بخش ان رو بهتر بشناسین.

  1. روحیه مثبت خود رو حفظ کنین.

وقتی که آخرسر آموزش دیده و واسه شروع کار مورد علاقه خود آماده شدید، مهمترین موضوع اینه که دید مثبتی نسبت به زندگی خود داشته و آمادۀ تغییر باشین.

این جهان واقعیه و به سرعت حرکت می کنه، مهمه که با تغییرات اون همراه شید و رقابتای اونو تبدیل به فرصت کنین. با اینحال، همیشه چیزی که باعث می شه شما منحصر به فرد باشین رو نگاه دارین، چون که در آخر کارفرمایان بدنبال همچین چیزی هستن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی شغل شغلای پردرآمد موفقیت چیجوری

این مطلب را هم بخوانید :
چگونه سرمایه گذار جدید جذب کنیم؟

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *