جدیدترین مطالب

چگونه عشق خود را ترک کنیم؟

love

قطع رابطه عاطفی واقعا سخته و بیشتر ما روش درست قطع رابطه رو بلد نیستیم. بخاطر این نه فقط نمی تونیم ناراحتی قطع رابطه رو به کمترین حد ممکن برسونیم، بلکه با رفتارای اشتباه، شرایط رو بر فرد مقابل سخت می کنیم و خودمون هم وارد وضعیتی میشیم که نمی تونیم رفتارامون رو نقد کنیم.

برخورد عاقلانه و اخلاقی با کسی که وقتی نگرانمان بوده و دوستمون داشته، جربزه می خواد اما جربزه همه ماجرا نیس، ما باید بتونیم واسه خودمون احترام قائل باشیم و کاری کنیم که دو طرف بعد از این شکست، بتونن دوباره به زندگی برگردن.

این راهکارها شما رو هم جهت با پایان دان به این نوع روابط کمک می کنه.

۱. مسئولیت کامل شروع روند قطع رابطه رو برعهده بگیرین:

اگه احساسات یا نیازاتون تغییر کرده، اگه رویاهاتان دیگه به هم شباهتی نداره یا زندگی تون در مسیرهایی فرق داره، پردل و جربزه باشین و این رو روشن اعلام کنین، نه اینکه طوری با نامزدتون برخورد کنین تا مجبور شه اینا رو به زبون بیاره.

وقتی احساس می کنین یه رابطه باید تموم شه نباید مسئولیت فرار شید و کاری کنین که طرف مقابل خودش به زبون بیاد و بگه که دیگه نمی تونه ادامه بده. این باعث نابودی عزت نفس شما می شه، این خاطره هیچ وقت از ذهنتون پاک نمی شه و هیچ وقت از یاد نمیبرین که شجاعانه عمل نکردید.

شما دوست دارین این بار رو از دوشتون وردارین و جوری رفتار می کنین که در آخر طرف مقابل بگه که دیگه بسه و از این رابطه خسته شده اما این رفتار شما تموم تلقی اون آدم از زندگی رو به هم می ریزه. طرف مقابل در اول نمیفهمد که شما می خواید رابطه رو قطع کنین و شروع می کنه به پرسیدن این سوالات از خودش: آدم با ارزشی نیستم؟ غیرجذابم؟ شما یواش یواش این احساس رو در طرف مقابل به وجود میارید که مقصر خودشه. شما به درک اون ضربه می زنید و اون به چیزی که احساس می کنه، می بینه یا می شنوه اطمینان نمیکنه. این نوع بلاتکلیفی می تونه اون رو در رابطه های بعدی هم فلج کنه. دیگه نمی تونه به از خودگذشتگی یا لیاقت نفر بعدی اطمینان کنه.

۲. قطع رابطه رو روبرو انجام بدین

تو یه قطع رابطه روبرو ممکنه اشاره های غیرکلامی رو حس کنیم که به ما اطمینان میدن که بازم قابل دوست داشتن هستیم. هر چیزی جز قطع روبروی رابطه، این پیام اضطراب آور رو در خودش داره: «تو اهمیت نداری».

بعضیا ممکنه فکر کنن با ایمیل زدن، اس ام اس فرستادن می تونن از تلخی اعلام قطع رابطه کم کنن اما این روشای از راه دور به شخصی که خبر قطع رابطه رو دریافت کرده اونقدر ضربه ای وارد می کنه که در رابطه های بعدی اثراتش رو می بینیم.

وقتی شما هیچ توضیحی د رباره دلیل قطع رابطه نمی دین، طرف مقابل وقتی خیلی طولانی رو صرف این مسئله می کنه که چه مشکلی داشته و چه اشتباهی کرده. این آدم بعد از شما به سختی وارد رابطه عاطفی دیگری می شه. بدون یه پایان قطعی، وارد فکرهای بی پایانی میشیم که در بیشتر اوقات به افسردگی منجر می شه.

این مطلب را هم بخوانید :
چگونه شنونده خوبی باشیم؟

جالبه وقتی ما از راه دور قطع رابطه می کنیم دیر یا زود دچار عذاب وجدان میشیم چون در آخر می فهمیم که چیجوری به طرف ضربه زدیم و چقدر کم نگرانش بودیم. ممکنه پنج سال بگذره و در آخر از کار خودتون خجالت بکشین. این احساس گناه و خجالت بر روابط بعدی شمام تاثیر میذاره.

نباید از صداقت چماق بسازین یا همه چیز رو معلوم کنین. اگه مثلا از چگونگی حرف زدن طرف مقابل نفرت پیدا کردین و تا دهنش رو باز می کنه حالتون به هم می خوره بهتره این رو در دلتون نگه دارین. مهمترین وظیفه شما اینه که مراقب اعتماد به نفس طرف مقابل باشین

۳. با وقار رفتار کنین

از اونجا که قطع رابطه یه سناریوی بالقوه انفجاری هست تلاش کنین قبل از انجام اون به تک تک توهینایی که خواهید شنید و تک تک فحشایی که شاید میدید فکر کنین. اینجوری موقع دعوا مناسب تر حرف می زنید. محترم شمردن طرف مقابل باعث می شه اون هم با احترام بیشتری با شما حرف بزنه.

۴. رو راست باشین

نباید از صداقت چماق بسازین یا همه چیز رو معلوم کنین. اگه مثلا از چگونگی حرف زدن طرف مقابل نفرت پیدا کردین و تا دهنش رو باز می کنه حالتون به هم می خوره بهتره این رو در دلتون نگه دارین. مهمترین وظیفه شما اینه که مراقب اعتماد به نفس طرف مقابل باشین. طوری بلا سرش نیارین که نتونه هیچ رابطه موفق دیگری داشته باشه. نمک روی زخمش نپاشید. این شکنجه س. شما می خواید یه پیام رو به طرف مقابل برسونین «تو اون کسی که من می خوام نیستی». همین. پس نباید اون رو به این نتیجه برسونین که مشکل بزرگی داره و پر از کمبوده.

۵. بی خیال کلیشهایی مثل «مشکل تو نیستی، منم» شید

این جمله های تکراری و بی ربط فقط طرف مقابل رو به این نتیجه میرسونه که ذره ای احترام براش قائل نیستین و با دم دستی ترین تیکه های فیلما و سریالا با اون برخورد کردین. شما به طرف مقابل یه توضیح درست (حتی کوتاه) بدهکارید. باید به اون توضیح بدید که به چه دلیل شرایط اونطور که می خواستین پیش نرفته، نیاز نیس طرف مقابل رو مجبور کنین که دلایلتون رو قبول کنه، به خصوص که اینجور بحثایی عموما به خشونت منجر می شه.

۶. شروع نکنین به تحلیل مو به مو ماجرا

این ایده خوبی نیس چون امکان نداره به توافق برسین. شما می گین ماجرا این جوری رخ داده و طرف مقابل میگه نه! نه! ماجرا رو اشتباه دیدی … جور دیگری بود. این رفت و برگشتای همیشگی بیشتر اوقات به دعوا یا بدتر از اون منجر می شه. بدتر از دعوا اینه که شما در بحث ببازید و طرف مقابل شما رو مجبور به برگشت کنه، اونم برگشت به رابطه ای به درد نخور که خودتون به دنبال پایان دادنش بودین.

۷. کامل قطع کنین

واسه اینکه جلوی ضربه رو بگیرین نگید که بیا از این به بعد دیدارهای دوستانه داشته باشیم. اینکه به طرف بگید بیا از حالا به بعد مثل آبجی و داداش باشیم ممکنه احساس گناه شما رو از قطع رابطه کم کنه اما واسه طرف مقابل چیز خوبی نیس. این ممکنه باعث شه اون به اشتباه به آینده و برگشت شما امیدوار شه و این امیدواری جلوی حرکت دو طرف به سمت زندگی بهتر رو میگیره.

این مطلب را هم بخوانید :
چگونه رابطه زناشویی خوبی داشته باشیم؟

۸. موقع خداحافظی قدرشناس باشین

خیلی خوبه که هنگام خداحافظی دوران خوب مشترک رو مورد تشکر بذارین و این خوبه که حس ناراحتی تون رو (از اینکه امیدهای مشترکتون به رابطه به ناامیدی تبدیل شد) بروز بدید. اینجور کارایی به طرف مقابل ثابت می کنه که شخص با ارزشی بوده.

۹. به تصمیم طرف مقابل اعتراض نکنین

التماس نکنین تا از تصمیمش صرفنظر کنه. وقتی یکدفعه با شما قطع رابطه می کنن بهترین راه اینه که قبول کنین این رابطه به پایان کامل خودش رسیده. این جوری روند بهبود عاطفی سریع تر می شه. فرد بعد از قطع رابطه، از همه کناره میگیره اما با گذشت زمان، این انصراف اجتماعی کمتر و کمتر می شه و این یعنی شخص در روند بهبود قرار گرفته. این روند شدیدا حساسه و هر رابطه یا تلاش واسه برگشت طرف مقابل به اون ضربه می زنه. اگه یهویی یه ایمیل از طرف مقابل به شما برسه یهو به اون تمایل پیدا می کنین و دلتون می خواد رابطه دوباره شروع شه. پس هرگونه رابطه با شخصی که با شما به هم زده رو قطع کنین. نامها و کارت پستال هاش رو دور بریزین. به اون زنگ نزنین و بیخود تلاش نکنین که ردی از اون در زندگی تون حفظ کنین.

۱۰. از اون شیطان نسازید

این فقط انرژی خودتون رو تلف می کنه و باعث می شه متوجه نشید که به بن بست رسیدن یه رابطه دو نفره، تقصیر هر دو نفر بوده و بی خیال نقشه انتقام شید؛ چون این باعث می شه که طرف مقابل بیشتر از قبل در تفکرات شما حضور داشته باشه و این یعنی عقب افتادن روند بهبود.

۱۱. درد رو به زور از بین نبرین

بعد از مرگ یه عزیز، پایان یه رابطه بلندمدت یکی از بزرگترین ضربه های احساسیه که شخص می تونه تجربه کنه پس به طور کامل طبیعی و در واقع لازمه که شخص واسه این از دست دادن عزاداری کنه. عشق شما رو شدیدا ضعیف می کنه. اگه اجازه بدید که عاشق شید می تونین خیلی بد ضربه بخورین. پس درد طبیعیه. هر چی زودتر با این درد روبرو شید، زودتر میگذره.

۱۲. فکر نکنین که بزرگترین عشق روی زمین رو از دست دادین

به خودتون نگید کلا یه آدم واسه شما روی زمین وجود داشته و حالا اون رو از دست دادین. عشق باعث می شه که فکر کنین فقط همین آدمه که با شما هماهنگه. در فیلما و کتابا هم به این اسطوره دامن میزنن اما مسئله اینجاس هیچی جادویی در مورد یه شخص خاص وود نداره. در واقع در روی زمین تعداد زیادی آدم وجود دارن که می تونیم با اونا رابطه خوبی داشته باشیم. البته درست بعد از تموم شدن یه رابطه عاطفی، نمی تونیم اینجور فکر کنیم اما باید قبول کنین که به احتمال خیلی خیلی زیاد شما کس دیگه ای رو پیدا می کنین و کمی بعد فکر می کنین که اون هم تنها کسی روی زمین هست که به شما میاد.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

بازنشر تبیان عشق چیجوری

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *