جدیدترین مطالب

چگونه فرزندان شادی داشته باشیم؟

عبارت “good parenting” به معنی “خوب بارآوردن بچه” رو در گوگل تایپ کنین و … به ۵۱۹۰۰۰ نتیجه برسین! همین عبارت رو در بخش کتاب آمازون سرچ کنین و ۱۹۷۹ عنوان جدید رو ببینین که فقط در ۳۰ سال گذشته منتشر شده ان. وقتی پای “تربیت موثر” به میان میاد، سیل اطلاعات به سمت ما سرازیر می شه.

عجیب نیس که خیلی از والدین گیج و پریشون می شن که چیجوری قوانین رو وضع کرده، نتایجش رو بکار ببرن، فرزندان شون رو به درستی تربیت و تنبیه کنن (بدون این که خیلی خشن یا خیلی آسون گیر باشن)، و خیلی چیزای دیگه.

هرچند تربیت فرزندان کاری بزرگ و مهمه اما معنیش این نیس که فرایندی پیچیده و مرموزه.

به گزارش آلامتو به نقل از psychologytoday؛ من به واسطه حرفه ام به عنوان یه روانشناس و وکیل خونواده و پشتیبانی از خونواده ها در ۲۸ سال گذشته، فهمیده ام تربیت بچه های عالی، در مجموعه ای از “چند حقیقت ساده” خلاصه می شه.

راهنمایی های اساسی وجود دارن که باید اونا رو یادتون باشه، بیشترشون هم تقریبا داخلی بوده و حالا هم اونا رو به کار می برید.

خونواده خوشحال Happy-family,تربیت فرزندان خوشحال

پس اگه احساس می کنین کمی گیج شده اید، یه نفس عمیق بکشین. با این “حقایق ساده” تا آنجایی که می تونید هماهنگ بمونین و می بینید که بچه های تون در راه درست زندگی شون هستن.

هشت حقیقتی که باید یادتون باشه و با اونا زندگی کنین:

  1. شما اولین الگوی بچتون هستین و طبیعتا دقیقا به شما نگاه می کنه و پیگیر شماس، از شما تقلید می کنه و پا جای پای شما می گذارد و این یعنی …
این مطلب را هم بخوانید :  چگونه زندگی پر از عشق داشته باشیم؟

  1. شما نمی تونید از اون توقع داشته باشی جوری رفتار کنه که شما نمی کنین. اگه دوست دارین عادتش رو عوض کنه( مثلا کمتر پای کامپیوتر بشینه، بیشتر صبور باشه، بیشتر احساس مسئولیت کنه و منظم تر باشه)، اول مطمئن شید که خودتون هم همین رفتارها رو دارین.

  1. به ندرت پیش میاد که “حرف زدن” با بچتون، موجب تغییرات پایدار در اون شه. صحبت کردن می تونه شروع خوبی باشه اما به تنهایی روی تصمیمات بچه تاثیری نداره. نظارت، قوانین و پیامدهایش می تونن تاثیرگزار باشن.

  1. قوانین محکمی وضع کنین و هروقت بچتون از این قوانین پیروی نکرد، تبعاتش رو به کار ببرین- بی رحم یا بی انصاف نباشین. وضع قوانین از شما معلمی موثر ساخته و به بچتون کمک می کنه درس های مهمی ازچگونگی دنیای دور و برش بگیره.

  1. جدول و نمودار، بهترین دوست شماس. از جدول و نمودار واسه توضیح و درک قوانین، کارای روزمره که باید انجام شن، انتظارات و عاقبتای ندیده گرفتن این قوانین استفاده کنین از اون بخواین کارایی رو که هرروزه، به خوبی انجام داده، علامت زده و یا ستاره طلایی بده. شمام هر روز جدول رو مورد بررسی قرار بدین.

    اگه چیزی از قلم افتاد، به اون گوشزد کنین. فایده اش چیه؟ این عادت روزانه، بچتون رو تشویق به خوداتکایی و احساس مسئولیت شخصی می کنه. من خونه های پرهرج ومرج و پریشون ای رو دیده ام که با انتخاب این سیستم سازماندهی، تبدیل به خونه هایی آروم و امن شده ان و از هم پاشیدگی شون جلوگیری شده. شمام امتحان کنین.

  1. یادتون باشه که بچه ها بی ادب و بداخلاق، جنگ جو، خودخواه و حریص به دنیا نیامده ان. این ها “رفتارای راگرفته شده” هستن، یعنی می شه این آموخته های اشتباه رو از اونا پس گرفت.

  1. یادتون باشه هیچوقت واسه تغییرات مثبت، مجهز کردن بچتون با وسیله بیشتر و مهارت های بیشتری از زندگی و درس گرفتن دیر نیس. اگه به تلاش تون معتقد باشین، مثلا عاقبتای قوانین رو همیشه اعمال کنین، از دیدن بهبود سریع رفتارای بچتون حیرت زده میشین.

  1. همیشه با الگو شدن واسه تغییرات مثبت رفتاری، ارزش ها و رویکردها و چیزایی که دوست دارین در اون ببینین، تشویق کننده بچتون باشین. بله، این “تکرار” اولین حقیقتیه که درابتدا گفتم اما اون قدر مهمه که ارزش تکرار رو داره. کسی باشین که بچتون بتونه به اون اعتماد کنه، احترام بزاره و تحسینش کنه.

الگو، معلم و قهرمانش باشین. بچتون روی شما حساب می کنه، به شما نگاه می کنه و هرکاری رو که شما انجام می بدید جذب می کنه. همه این ها از خود شما شروع می شه.

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

اختصاصی تربیت بچه خوشحال بودن چیجوری

این مطلب را هم بخوانید :  چگونه عکس پروفایل حرفه ای داشته باشیم؟

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *